Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Održan seminar na temu praćenja implementacije Zakona i preporuka CEDAW Komiteta Ujedinjenih nacija

Objavljeno: 2015-12-22 18:24:00 Autor: PR služba

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava – Odjeljenje za poslove rodne ravnopravnosti, Kancelarija UNDP u Crnoj Gori i NVO "Centar za ženska prava" 21. i 22. decembra organizovali su seminar “Praćenje implementacije Zakona i preporuka CEDAW Komiteta Ujedinjenih nacija”, u Budvi. Organizatori su na dvodnevnom seminaru okupili predstavnice nevladinih organizacija iz Crne Gore koje se bave ženskim pravima, rodnom ravnopravnošću, borbom protiv diskriminacije po polnom osnovu, ženskim preduzetništvom i nasiljem nad ženama.
Seminar je stvorio odličnu priliku za otvoren dijalog i razmjenu mišljenja i iskustava kada su navedene oblasti u pitanju, a poseban akcenat je stavljen na CEDAW preporuke i djelovanje u domenu sljedeće tri teme: zakonodavni okvir za rodnu ravnopravnost, žene na tržištu rada i žene u preduzetništvu i nasilje nad ženama.

Otvoren dijalog i sveobuhvatan pristup temama kojima su se učesnice seminara bavile omogućio je donošenje zaključaka u vezi sa budućim djelovanjem i aktivnostima u ovim oblastima. Ukazano je na potrebu za sprovođenjem nezavisnog monitoringa za praćenje implementacije Zakona o rodnoj ravnopravnosti, kao i politika u ovom domenu, radi efikasnijeg postizanja ciljeva koji su planirani i da bi se omogućila primjena Zakona u cjelosti i na adekvatan način. Osim toga, zaključeno je da postoji potreba za pokretanjem inicijative da se u instituciji Ombudsmana Crne Gore ustanovi imenovani zamjenik odnosno zamjenica koji bi se bavio/la isključivo problematikom rodne ravnopravnosti, radi postizanja pune primjene Zakona. Takođe, razmatranjem postojećih budžetskih opredjeljenja i zaključkom da su ona nedovoljna za adekvatno tretiranje i sprovođenje politika rodne ravnopravnosti, učesnice seminara su ukazale na to da je neophodno uspostaviti poseban fond za finansiranje ovih politika. Zajednički zaključak svih učesnica je svakako bio i taj da, u domenu nasilja u porodici, NVO koje se bave ovom problematikom predstavljaju značajan faktor u sistemu zaštite i njegovom daljem unapređenju. Njihovo znanje i višegodišnje iskustvo u servisima zaštite žrtava nasilja u porodici bi zbog toga trebalo iskoristiti i zahvaljujući njihovim konstruktivnim predlozima nastojati da se sistem zaštite od nasilja u porodici podigne na veći nivo. Na kraju, poseban akcenat je stavljen na žensko preduzetništvo, koje predstavlja veoma efikasan mehanizam za ekonomsko osnaživanje žena. Stoga bi dugoročno ulaganje u tom pravcu trebalo biti neizostavno kako bi se prevazišle barijere sa kojima se žene preduzetnice u Crnoj Gori svakodnevno susreću i kako bi se podstaklo osnaživanje žena na tržištu rada.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava