Na sastanku državnih komisija Crne Gore i Albanije za vodoprivredne odnose održan danas u Podgorici, ocijenjen je prihvatljivim predlog teksta ugovora o vodoprivrednim odnosima između dvije zemlje. Potpisivanjem ugovora dvije zemlje će unaprijediti saradnju u ovoj oblasti, posebno u cilju daljeg usklađivanja sa EU zakonodavstvom i realizacije zajedničkih projekata vezanih za Skadarsko jezero i rijeku Bojanu.
Predsjednik albanske komisije Đok Jaku koji je ujedno pomoćnik albanskog ministra za vodoprivredu kazao je nakon sastanka da je zadovoljan predlogom teksta ugovora koji je uradila crnogorska strana “Dokument je vrlo sadržajan i dobro pripremljen i u načelu prihvaćen sa naše strane”, rekao je Jaku.
Gospodin Jaku je podsjetio da je ugovor o saradnji Albanije i Crne Gore nastavak ranije potpisanih sporazuma o razumijevanju dvije zemlje u oblasti vodoprivrede, te da će njegovo potpisivanje dati osnovu za unapređenje postojeće saradnje na važnim zajedničkim projektima i mogućnost njihovog kandidovanja kod međunarodnih finansijskih institucija, kako bi projekti bili što uspješnije i brže realizovani.
Predsjednik crnogorske Komisije i generalni direktor Direktorata za vodoprivredu u MPRR Velizar Vojinović istakao je prijateljske odnose dvije zemlje, kao i sadržajnu saradnju u oblasti vodoprivrede. Podsjećajući na pauzu u radu međudržavne komisije iz opravdanih razloga vezanih za konstituisanje nove Vlade Albanije, Vojinović je kazao da su se predstavnici obje zemlje usaglasili i oko dinamike narednih aktivnosti. “Vrlo je značajno da smo danas dogovorili formiranje radnih grupa koje će biti sastavljene isključivo od eksperata, što će ubrzati aktivnosti na upravljanju Skadarskim jezerom, Drimom i Bojanom. Kada se stvore i vremenski uslovi, potrudićemo se da se na nivou vlada stvore pretpostavke za početak realizacije hitnih mjera vezanih za regulaciju Bojane, određivanje kote bentova, visine nasipa i drugih”, kazao je Vojinović.
Predlog ugovora koji treba da prođe i ministarski nivo, odnosi se na vode od zajedničkog interesa, intervencije, vodne objekte(posebno značajne su hidroelektrane), aktivnosti koje mogu uticati na vode, vodne objekte, vodni bilans, uređivanje vodotoka, korišćenje voda od zajedničkog interesa, uticaj intervencija na životnu sredinu…Odredbe ugovora odnose se i na razmjenu mišljenja, informacija i podataka, istraživanja i projektovanja, kao i međusobno obavještavanje i konsultovanje.
PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja