Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Reagovanje Ministarstva rada i socijalnog staranja povodom teksta „Damjanović: 20.000 zahtjeva jer se penzije mijenjaju naknadama“, objavljenog u DL „Pobjeda“ 01.02.2016. na strani br. 7

Objavljeno: 2016-02-01 22:21:06 Autor: mrss
Dopunom Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti propisano je pravo na naknadu po osnovu rođenja troje ili više djece. Predlagač zakona je poslanik Aleksandar Damjanović.

Odredbe zakona su u koliziji sa pojedinim odredbama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti i evidentno je da propisana prava ne spadaju u oblast socijalne i dječje zaštite. Tako npr. članom 6 Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti propisano je da je svako dužan da radom, prihodima i imovinom stvori uslove za zadovoljavanje životnih potreba, kao i za sprječavanje socijalne isključenosti članova porodice, posebno djece i drugih članova koji nijesu u mogućnosti da se sami o sebi brinu. 

Međutim, naknada za žene koje su rodile troje ili više djece ostvaruje se bez uslova u pogledu prihoda i imovine porodice, već je uslov broj djece i radni staž koji je uslov za ostvarivanje prava na penziju a ne za materijalno davanje iz socijalne i dječje zaštite. Zakon daje akcenat samo na rađanje djece bez obzira ko je vodio brigu o djeci. Zakon daje mogućnost da pravo ostvaruju i žene koje nisu vodile brigu o djeci već su ih samo rodile, a djecu je podizao otac djece ili su djeca bila na porodičnom smještaju-hraniteljstvu ili smještena u instituciju. U skladu sa odredbama Porodičnog zakona otac i majka vrše roditeljsko pravo ravnopravno. U vezi navedenog, ne stoje navodi iz komentara da su propisana prava satisfakcija i priznanja majkama koje su rodile troje ili više djece, jer to nije predmet socijalne i dječje zaštite i nagrada na ime satisfakcije i priznanja ne može biti pravo iz socijalne i dječje zaštite.

U prethodnom periodu građani su se obraćali sa mnogim pitanjima Ministarstvu rada i socijalnog staranja kao npr. što je opredijelilo predlagača zakona da utvrdi minimum 15 ili 25 godina radnog staža za ostvarivanje prava a ne neke druge godine radnog staža; da žena sa troje djece koja je na evidenciji nezaposlenih lica najmanje 15 godina može ostvariti pravo a žena koja ima isti broj djece i najmanje 15 godina radnog staža ne može ostvariti pravo; da se zakon ne primjenuje na žene koje su rodile troje ili više djece a koje su živjele na selu i nisu bile u radnom odnosu ili na evidenciji nezaposlenih lica.

Takođe ne stoje navodi, koji su potencirani u naslovu i u samom tekstu, da je broj od 20.000 zahtjeva prije svega uslovljen velikim brojem žena korisnica penzije koje su odustale od isplate penzije da bi ostvarile pravo na naknadu a što je, kako je navedeno opredjeljenje Vlade. Naime, do sada je evidentirano 3.026 zahtjeva za obustavu isplate penzije, što u svakom slučaju nije broj koji je u većoj mjeri uticao na pomenuti broj podnosilaca zahtjeva na naknadu.

U tekstu zakona koristi se termin ”radni staž” koji ne postoji u Zakonu o radu i propisima iz oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja. 

Komentar koji je dat u tekstu, da za ostvarivanje prava na naknadu treba uzimati i radni staž ostvaren u inostranstvu smatramo neosnovanim. 

Naime, pravo je svake države da uređuje oblast socijalne i dječje zaštite. Priznavanje radnog staža ostvarenog u inostranstvu mora biti propisano zakonom ili međunarodnim sporazumom koji donosi Skupština Crne Gore u formi zakona o potvrđivanju međunarodnog sporazuma. S tim u vezi, priznavanje radnog staža iz inostranstva za ostvarivanje prava na penziju regulisano je sporazumima o socijalnom osiguranju sa 25 država.Takođe, predmet međunarodih sporazuma o socijalnom osiguranju je i ostvarivanje prava na dodak za djecu, kao prava iz dječje zaštite.

Sve ovo jasno pokazuje da za ostvarivanje prava na naknadu po osnovu rođenja troje ili više djece nema zakonskog osnova, jer ta mogućnost nije predviđena međunarodnim sporazumima o socijalnom osiguranju, kojim je regulisana mogućnost ostvarivanja samo prava na dodatak za djecu. 

PR služba Ministarstva rada i socijalnog staranja