Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

SAOPŠTENJE: Ministarka Kovačević otvorila Radionicu na temu „Izrada politika zasnovanih na podacima u korist sve djece u Crnoj Gori“

Objavljeno: 2016-02-02 18:38:23 Autor: mrss
Ministarka rada i socijalnog staranja Zorica Kovačević i šef predstavništva UNICEF-a za Crnu Goru Bendžamin Perks, otvorili su radionicu o izradi politika zasnovanih na podacima. 

Ministarka Kovačević je prezentovala Projekat „Socijalni karton – Integrisani informacioni sistem socijalnog staranja“ koji sprovodi Vlada Crne Gore u saradnji sa UNDP-em.

Profesorica Franciska Gasman sa Mastriht univerziteta održala je radionicu namijenjenu predstavnicima Ministarstva rada i socijalnog staranja, Zavoda za socijalnu i dječju zaštitu i direktorima centara za socijalni rad. 

Govor ministarke Kovačević:

Uvažena g-đo Gasman,
Uvaženi g-dine Perks,
Poštovane dame i gospodo:

Projekat „Socijalni karton – Integrisani informacioni sistem socijalnog staranja“ koji sprovodi Vlada Crne Gore u saradnji sa UNDP-em predstavlja ključni dio procesa reforme socijalne i dječje zaštite i ima za cilj da podrži poslovne procese u sistemu socijalnog staranja, odnosno da omogući stvaranje jedinstvenog "socijalnog kartona" građana uključenih u programe socijalne i dječje zaštite.

Projekat „Socijalni karton“ se odnosi na građane koji su već ostvarili prava iz socijalne i dječje zaštite, kao i na one koji će tek podnijeti zahtjev za ostvarivanja ovih prava. 

Sistem trenutno održava interoperabilnost sa deset informacionih sistema državnih institucija, a na ovaj način, centrima za socijalni rad su dostupni svi dokumenti za utvrđivanje podobnosti za ostvarivanje prava na materijalna davanja iz socijalne i dječje zaštite.

Socijalni karton, za postojeće i buduće korisnike prava iz socijalne i dječje zaštite, je značajan sa više aspekata. Prije svega, smanjuju se administrativni troškovi podnosilaca zahtjeva, jer se u centrima za socijalni rad radi po principu "sve na jednom mjestu", povećava se transparetnost postupka i poboljšava monitoring i praćenje potreba socijalno ugroženih kategorija. 

Sistem će omogućiti bolji uvid u to ko su korisnici sistema, filtrirati one koji ne ispunjavaju uslove i omogućiti uštede u administrativnim troškovima. Sistem će osigurati precizniju identifikaciju ciljnih grupa, definisanje odgovarajućih i mjerljivih aktivnosti, bolje praćenje utrošenih sredstava i praćenje učinaka koje ciljani programi imaju na socijalno ugrožene grupe.

Sistem takođe generiše podatke o licima koja ne ispunjavaju zahtjeve podobnosti (i razloge za to), kao i obrasce u primanjima, socijalnoj situaciji, geografskom položaju i drugim društveno-demografskim karakteristikama podnosilaca zahtjeva. Ovi podaci mogu pružiti vrlo vrijedne informacije za formulisanje socijalne politike, praćenje sprovođenja i procjenu učinka socijalnih politika. 

Po uspješno sprovedenoj implementaciji Faze I, odlučeno je da se pristupi izgradnji Faze II: Integrisani informacioni sistem socijalnog staranja. Rok za realizaciju Faze II je septembar 2017. godine, a ukupna vrijednost projekta je 1.2 milona eura. U okviru Faze II će se realizovati razvoj informacionih sistema ustanova socijalne i dječje zaštite koji će biti povezani sa informacionim sistemom centara za socijalni rad, a takođe će se realizovati i razmjena podataka sa resursnim centrima i sekretarijatima za socijalno staranje lokalnih samouprava. 
Cilj ovog projekta nije samo da se tehnički omogući elektronska razmjena podataka među institucijama, nego da se unaprijedi reforma ukupnog sistema socijalnog staranja, a vremenom će on biti podrška cjelokupnom radnom procesu i kreiranju socijalne politike na osnovu dostupnih podataka. 

Želim vam uspješan rad na današnjoj radionici.









PR služba Ministarstva rada i socijalnog staranja