Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Susret Marković - Bukikio: Politički dijalog u Crnoj Gori direktno doprinosi izgradnji demokratije i civilizacijskih kapaciteta zemlje

Objavljeno: 2016-02-22 22:45:00 Autor: Kabinet potpredsjednika Vlade / Služba za odnose s javnošću
                                         
Potpredsjednik Vlade Duško Marković primio je danas u Vili Gorica predsjednika Venecijanske komisije (Evropska komisija za demokratiju putem zakona Savjeta Evrope) Đanija Bukikija.

Potpredsjednik Marković je izrazio zahvalnost na dosadašnjoj podršci Venecijanske komisije tokom višegodišnjeg procesa izgradnje normativnog okvira u Crnoj Gori, konstatujući da je prepoznavanje legislativnih potreba naše zemlje od strane te institucije u prethodnom periodu bilo od velikog značaja. „Napor i povjerenje Venecijanske komisije, naročito u dijelu ustavnih promjena u Crnoj Gori, kako se pokazalo, bilo je od krucijalnog značaja za demokratsku i pravnu nadgradnju našeg društva“. – istakao je Marković. On je naglasio da je težak put do izrade i donošenja kvalitetnog zakonodavstva, a još teži do izgradnje društva koje će ga na adekvatan način implementirati, te da ova druga faza ne podrazumijeva puku primjenu, već razumijevanje standarda na nivou institucija i pojedninaca koji ih poredstavljaju, a to su ključni uslovi za punu implementaciju. „Savjet Evrope i Venecijanska komisija su naši dragocjeni partneri na putu usvajanja i primjene legislative, a vrijeme iza nas je pokazalo da je Venecijanska komisija Crnoj Gori bila posvećena na kontinuiran i sveobuhvatan način“. – saopštio je potpredsjednik.

Bukikio je potencirao napredak Crne Gore na usvajanju preporuka Venecijanske komisije u svim važnim oblastima, i saopštio da je nesumnjiv veliki napredak Crne Gore i u dijelu izgradnje institucija. Naša zemlja predstavlja državu predvodnicu na zapadnom Balkanu, kako u pogledu razvoja demokratije na unutrašnjem planu, tako i u pogledu integracionih procesa na vanjskom, gdje je ispunjavanjem ključnih zadataka iz evropske agende Crna Gora, po njegovim riječima, najperspektivnija zemlja-kandidat u regionu. „Odraz demokratskog razvoja crnogorskog društva ogleda se konstantno u visokim ocjenama Savjeta Evrope i Venecijanske komisije.“ – zaključio je Bukikia.

Jedna od tema bilo je i pitanje budućeg zakona o slobodi vjeroispovjesti, gdje je zajednički ocijenjeno da vrijeme, odnosno brzina rada na njemu, ne bi bili potpora kvalitetu tog važnog zakonskog rješenja i demokratskih standarda i principa koje on treba da promoviše i učvrsti.

Sagovornici su se osvrnuli i na aktuelna politička pitanja koja se tiču priprema za izborni proces koji će uslijediti polovinom oktobra ove godine, i zaključili da je nastavak dijaloga u institucijama jedino legitimno rješenje, gdje se jednako od Vlade i opozicije očekuje konstruktivan pristup, budući da se radi o neupitnim državnim interesima, a ne o partikularnim potrebama bilo koje političke grupacije. Ocijenjeno je da proces političkog dijaloga koji je započet u Crnoj Gori direktno doprinosi izgradnji demokratije i civilizacijskih kapaciteta zemlje.

Kabinet potpredsjednika Vlade / Služba za odnose s javnošću