Nakon završenog projekta SOCCER, u decembru prošle godine, kojim je Savjet Evrope pružio podršku instituciji Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore i Ustavnom sudu, danas je, u Podgorici održana konferencija povodom obilježavanja početka projekta “Podrška nacionalnim institucijama u prevenciji diskriminacije u Crnoj Gori”. Podršku projektu dala je i Evropska unija.
Na konferenciji povodom završetka prethodnog projekta, ministar za ljudska i manjinska prava dr Suad Numanović susreo se i razgovarao sa generalnom direktoricom Direktorata za projekte u Savjetu Evrope gospođom Veronom Tejlor o mogućnostima podrške unapređenju zaštite ljudskih i manjinskih prava i sloboda koje bi mogle imati podršku Savjeta Evrope.
Implementacija novog projekta, u koji je uključeno i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, biće zasnovana na kombinaciji konkretnih aktivnosti prilagođenim potreba partnera na projektu. Pomenute aktivnosti odnose se, najprije na pružanje direktne ekspertske pomoći prilikom izrade strateških i normativnih dokumenata, internih organizacionih smjernica, kao i komunikacionih strategija.
Projektom podrške predviđene su i precizno definisane tematske obuke za osoblje partnerskih institucija u pravcu usvajanja evropskih standard koji proističu iz prakse Suda za ljudska prava, te obuke koje odgovaraju jasnim potrebama institucija u procesu izvršavanja obaveza i iz procesa pristupanja EU i poštovanja smjernica monitoring tijela Savjeta Evrope.
U cilju ostvarivanja direktnog susreta sa naprednim praksama primjene standard iz oblasti ljudskih prava u praksi, planirane su studijske posjete Savjetu Evrope i Sudu za ljudska prava, ali i kroz pružanje podrške u oblasti javnog dijaloga, biće poboljšan način komunikacije javnih institucija sa građanima.
Generalna direktorica Blanka Radošević Marović predstavila je, u svom obraćanju, nadležnosti rada Ministarstva za ljudska i manjinska prava i istakla važnost saradnje sa međunarodnim institucijama i organizacijama, kao i predstavnicima/ama civilnog društva i nevladinim sektorom, posebno kada je riječ o implementaciji zakonodavnog okvira, promociji jednakosti, te sprovođenju aktivnosti na unapređenju prava i sloboda svakog građanina/ke.
Radošević Marović je istakla da u aktuelnom procesu evropskih i evroatlanskih integracija vrlo značajnom smatra podršku Savjeta Evrope na ovom, ali i budućim projektima koji će doprinijeti borbi protiv diskriminacije i što potpunijem poštovanju temeljnih ljudskih prava.
U projekat PREDIM uključeni su institucija Zaštitnika, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Ministartsvo pravde i Centar za obuke u sudstvu i državnom tužilaštvu. Trajanje projekta je 24 mjeseca, a očekivanja su da će značajno unaprijediti rad nacionalnih institucija na prevenciji diskriminacije, te da će se stečena znanja dosledno primjenjivati u praksi u budućem periodu
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava