Nakon posjete međunarodnom sajmu pčelarstva u Celju, delegacija crnogorskih pčelara nastavila je studijsku posjetu Sloveniji učešćem na edukativnim radionicama u slovenačkoj Kući meda kojom upravlja Savez pčelara Slovenije. Tema za koju su posebno zainteresovani crnogorski pčelari je zaštita meda oznakom kvaliteta. Radionice organizovane u Sloveniji nastavak su započetih aktivnosti na brendiranju crnogorskog meda. Inicijativa da se crnogorski med zaštiti geografskom oznakom pokrenuta je tokom prošle godine. Ubrzan razvoj sektora pčelarstva u Crnoj Gori otvorio je prostor za sljedeći nivo unapređenja. Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, kroz jednu od misija EU, angažavalo je eksperta, upravo iz slovenačkog Pčelarskog saveza, koji je boravio u Crnoj Gori i zajedno sa predstavnicima Ministarstva i Saveza pčelara CG radio na edukaciji i motivaciji pčelara i pripremi dokumentacije za ovu šemu kvaliteta.
Našim pčelarima, tokom studijske posjete Sloveniji, prenijeto je bogato iskustvo slovenačkih kolega koji su prošli dug put pripreme i ulaska u proceduru zaštite. Kao rezultat prošle godine zaštitili su med pod nazivom “slovenski med” kao geografsku oznaku i na EU nivou. Najzahtjevniji dio posla, kako su kazali našim proizvođačima, nije bilo usvajanje znanja o administrativnim procedurama i benefitima, već podizanje nivoa svijesti proizvođača i individualne odgovornosti za održavanje kvaliteta koji podrazumijeva oznaka. Crnogorskim proizvođačima je predstavljeni zakonodavni okvir, administrativne procedure, zahtjevi koje proizvođač treba da ispuni. Predstavljene su i procedure kontrole i sertifikacije od strane sertifikacionog tijela. Bitan dio edukativnog programa činile su i prezentacije Saveza pčelara Slovenije o sprovođenju internih kontrola, dobre pčelarske prakse i potrebe stalnog usavršavanja u ovom procesu.
Crnogorski pčelari imalu su priliku da uče i na konkretnim primjerima. Posjetili su jednog od pčelara koji je uključen u šemu geografske oznake i koji ima pravo da svoj med obilježava kao “slovenski med”. Podatak da je prije zaštite oznakom slovenački med koštao 4-5 eura po kilogramu, a sada 9-12 eura, bio je dovoljan pokazatelj zašto treba ući u proceduru zaštite. Dodatno, podizanjem kvaliteta meda stekli su poštovanje i povjerenje potrošača. Proizvođači “slovenskog meda” nemaju problema sa plasmanom, olakšana im je i promocija, sami su sebe zaštitili na tržištu od konkurencije.