Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Konkuretnost JIE: Pregled politika 2016

Objavljeno: 2016-04-08 17:10:48 Autor: m
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) objavila je publikaciju “Konkuretnost jugoistočne Evrope: Pregled politika 2016” koja je prezentovana u Privrednoj komori Crne Gore 7. aprila. 2016. godine. Ona ima cilj da pomogne u kreiranju politika i mjera zemljama jugoistočne Evrope.

U uvodnom izlaganju Goran Šćepanović, generalni direktor za multilateralnu i regionalnu trgovinsku saradnju i ekonomske odnose sa inostranstvom u Ministarstvu ekonomije, je kazao da ekonomski razvoj jugoistočne Evrope više nego ikada zavisi od veće ekonomske konkurentnosti u cilju podsticanja investicija. On smatra da je ključni izazov zemalja regiona u narednom periodu stvaranje održivog ekonomskog razvoja kroz javne finansije, konsolidaciju, strukturne reforme, unapređenje poslovnog ambijenta i implementacije najvažnijih regionalnih strateških projekata. Realizacijom te vizije, cijeli region povećava svoju konkurentnost i postaje više privlačan za strane investitore.

Potpredsjednica Privredne komore Crne Gore Ljiljana Filipović je izjavila da u otvorenoj i integrisanoj svjetskoj ekonomiji, konkurentnost zauzima centralno mjesto kako razvijenih tako i zemalja u razvoju.

- Prema indeksu globalne konkurentnosti, Crna Gora je posmatrano na makro nivou, relativno dobro pozicionirana ali su neophodni dodatni napori kako bi u slobodnim i ravnopravnim tržišnim uslovima, crnogorski proizvodi uspješno prolazili test međunarodnog tržišta, uz istovremeno zadržavanje i dugoročno povećanje realnog dohotka stanovništva, rekla je Filipović.

Skrenula je pažnju da se konkuretnost ekonomije kreira na mikro nivou tj. u preduzećima jer su oni nosioci generisanja prihoda, učesnici u kreiranju radnih mjesta, učestvuju u izvozu roba i usluga, itd.

- I pored blagog rasta ekonomije u poslednjih par godina, pred nama su izazovi jačanja produktivnosti i konkuretnosti malih i srednjih preduzeća čemu moraju posvetiti punu pažnju javni sektor, kao i svako preduzeće, sa naglaskom na glavne pokretače i nosioce razvoja – obrazovanje, sistemski ambijent, inovativnost, tehnološki i regionalni razvoj, kako bi potencijali rasta došli što više do izražaja i ostvarili maksimalne efekte, navela je potpresjednica Komore.

Prema publikaciji OECD-a konkuretnost privrede se ne ostvaruje snižavanjem ukupnih troškova već pametnim rastom baziranim na ekonomiji znanja, inovacijama i dodatnim vrijednostima. Publikacija se sastoji od 15 politika definisanih Strategijom jugoistočna Evropa 2020 (SEE 2020). Navedene politike sadrže ocjene dimenzija koje su definisane pod određenom politikom, sprovedene aktivnosti kao i preporuke za dalja djelovanja. Kreirane politike su iz sfera: investiranje i promocija, trgovine, obrazovanja, istraživanja, razvoja i inovacija, digitalnog društva, kulture i umjetnosti, saobraćaja, ekologije, finansiranja, oporezivanja, konkurentnosti, zapošljavanja, zdravstva, efikasnosti javnih servisa i antikorupcije.

Prezentaciji publikacije su prisustvovali predstavnici državnih organa, međunarodnih organizacija i privatnog sektora.