Prvog dana Konferencije govorilo se o referentnom okviru kompetencija koje su potrebne kako bi se učestvovalo u demokratskoj kulturi, efektivnom građanskom obrazovanju kao prevenciji narastajućeg ekstremizma, kao i izazovima građanskog vaspitanja i obrazovanja.
U okiru teme o izazovima građanskog vaspitanja i obrazovanja, ministri su predstavili stanja u obrazovnim sistemima svojih zemalja i izazove sa kojima se suočavaju. Govoreći na radnoj grupi u kojoj su učestvovali ministri i šefovi delegacija 50 zemalja, ministar Bošković se između ostalog, osvrnuo na značaj unapređenja i razvoja kurikuluma i potrebi njihovog stalnog osavremenjavanja i praćenja trendova, koji će omogućiti sticanje kvalitetnijih i trajnih vještina i kompetencija. On je stavio akcenat na planiranje, dizajniranje, evaluaciju obrazovanja i profesionalni razvoj nastavnika ističići značaj kontinuiranog ulaganja u obrazovni sistem.
Ulaganje u obrazovni sistem će omogućiti učenicima da pored znanja i vejština razvijaju kreativnost, motivisanost, samokritičnost, timski rad ali i preduzetnički duh što predstavlja pokretačku energiju svakog društva, rekao je Bošković.
On je istakao da je kroz obrazovni sistem Crna Gora utkala sve principe na kojima počiva demokratsko društvo, a posebna pažnja se posvećuje pružanju jednakih mogućnosti za sve, naročito kada je u pitanju cjeloživotno učenje i inkluzivno obrazovanje gdje je Crna Gora postigla zapažene rezultate.
U toku sjutrašnjeg dana, ministri će usvojiti Deklaraciju pod nazivom „Obezbjeđenje demokratije kroz obrazovanje, razvoj referentnog okvira kompetencija za kulturu demokratije”.
PR služba Ministarstva prosvjete