Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

U BIŠEVU KOD ROŽAJA U OSNOVNOJ ŠKOLI ZAPOČEO PROJEKAT NGO SOSYAL BEN IZ ISTANBULA

Objavljeno: 2016-06-02 16:40:21 Autor: Uprava za dijasporu

Juče, 1. juna 2016. godine, u „OŠ Milun Ivanović“ u Biševu kod Rožaja, započeo je projekat koji realizuje NGO SosyalBen iz Istanbula u vidu radionica koje šest turskih studenata sprovodi sa osnovcima od 7 do 13 godina. Otvaranju je prisustvovao i šef Odsjeka za praćenje, istraživanje, informativne i izdavačke poslove u Upravi za dijasporu Zoran Đukanović. Ideja da se ovaj projekat primijeni na neku od škola u Crnoj Gori potekla je od Bedri Gula, agilnog iseljeničkog aktiviste iz Istanbula, a ka Ministarstvu prosvjete i Zavodu za školstvo posredovala je Uprava za dijasporu.

Otvaranje projekta realizovao je Centar za međunarodnu saradnju i dijasporu, koji radi pri SO Rožaje, na čijem čelu je veoma aktivna Fahreta Husović, zajedno sa Osnovnom školom Milun Ivanović iz Rožaja, na čelu sa direktorom Džibom Tahirovićem.

U prigodnom govoru, Fahreta Husović je poželjela dobrodošlicu učesnicima projekta kao i gostima, ukratko objasnivši o kakvom se projektu radi, i sa ponosom istakla da se ovaj projekat, koji je primijenjen u više zemalja svijeta, po prvi put primjenjuje u Crnoj Gori u školi u Biševu. Naglasila je da je Bedri Gul koji je i potekao iz Biševa glavni pokretač ideje da se ovaj projekat sprovede u Crnoj Gori.

Predsjednik SO Rožaje Ejup Nurković je takođe pozdravio uvaženi skup, kao i goste, studente iz Istanbula i poželio uspješan rad u radionicama koje će pomoći da osnovci ovladaju vještinama kroz zabavu u oblasti plesa, fotografije, preduzetništva, slikarstva, drame, itd.

      

Zoran Đukanović se, u svom obraćanju prisutnima, osvrnuo na odlične odnose koje Crna Gora ima sa Turskom, unapređujući ih iz godine u godinu kroz razne projekte i druge vidove saradnje. Podsjetio je na istorijske veze sa Turskom, posebno Carigradom (Istanbul) gdje žive stotine hiljada naših iseljenika i njihovih potomaka. Đukanović je naglasio da su projekti kao što je ovaj koji realizuje NGO SosyalBen iz Istanbula odavno prepoznati u svijetu kao savremen pristup učenju, a da se evo pojavljuje i u Crnoj Gori, u rožajskoj opštini odakle su mnogi iselili baš u Istanbul. Bedri Gul, inicijator ovog projekta za Crnu Goru je upravo jedan od tih iseljenika. Istakao je da je ovo sjajan način, prije svega zbližavanja mladih ljudi između naše dvije države, u ovom slučaju turskih studenata koji realizuju projekat i naših osnovaca iz Biševa koji nemaju puno prilika da se upoznaju sa ovakvom vrstom nastavnih aktivnosti.

Prisutne je pozdravio i domaćin, direktor škole Džibo Tahirović koji je poželio dobrodošlicu gostima iz Istabula uz uvjerenje da će se dobro osjećati u njihovoj školi. Takođe je iskazao zadovoljstvo što je za ovaj izuzetni projekat od svih osnovnih škola u Crnoj Gori odabrana baš ova, osnovna škola u Biševu, odakle su, posebno šezdesetih godina prošlog vijeka, iselili mnogi Biševljani u Istanbul, odakle i dolaze ovi mladi instruktori radionica.

Treba istaći da je koordinator grupe studenata iz Istanbula gospođica Yasemin Hanci, student industrijskog inžinjerstva, koja je iskazala visok stepen kooperativnosti sa akterima projekta iz Crne Gore, a uz to je i sama porijeklom sa ovih prostora.

     

Program je začinjen izvornim folklornim igrama koje je izveo KUD „Gornji Ibar“ iz Rožaja, uz oduševljenje prisutnih.

Đukanović je, nakon prigodnog koktela, sa direktorom Tahirovićem posjetio nekoliko radionica koje su već počele sa radom, uvjerivši se da sve teče po planu i da učenici iskazuju veliku volju i radoznalost za ovu vrstu nastave.