Svjetski dan životne sredine proglasila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 1972. godine na Konferenciji o zaštiti životne sredine u Stokholmu, sa ciljem da se skrene pažnja javnosti na ekološke probleme i potrebu efikasnije zaštite životne sredine. Ovaj datum, koji se 5. juna obilježava u preko 100 zemalja, jedan je od načina na koji UN nastoje da stimulišu podizanje globalne svijesti o unapređenju životne sredine i kojim ukazuju na potrebu veće angažovanosti i preduzimanja konkretnih mjera u pravcu stvaranja zdravog okruženja. Zagađivanje vazduha, voda, uništavanje šuma, nestanak velikog broja vrsta, samo su neki od problema koji karakterišu savremeno društvo i čijem rješavanju se mora ozbiljno pristupiti.
I Crna Gora, kao država koja budućnost gradi na temeljima priznatih evropskih vrijednosti, radi na očuvanju i unaprijeđenju životne sredine. Posvećenost zašiti sredine i razvoju baziranom na principima održivosti, prepoznata je u brojnim strateškim dokumentima. Pored kreiranja strateških dokumenata i zakonskih propisa, Vlada Crne Gore nastoji da doprinese efikasnijem očuvanju životne sredine i kroz podršku aktivnostima usmjerenim na podizanje ekološke svijesti kod građana Crne Gore, kao i kroz redovno informisanje javnosti o stanju okruženja u kom žive i evidentiranim problemima. Istovremeno, moramo biti svjesni da je za efikasno očuvanje okruženja ključno da svi društveni akteri djeluju na način kojim će doprinijeti bržem i ravnomjernijem ekonomskom i društvenom razvoju, a koji nije u sukobu sa ekološkim principima.
Zaštita životne sredine jedan je od najznačajnijih i najkompleksnijih izazova sa kojima se suočava ne samo Crna Gora već i čitav svijet, a promovisanje koncepta očuvanja životne sredine odgovornost je svakog pojedinca i društva u cjelini.