Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Reagovanje: Drugi Blok za energetsku nezavisnost zemlje i stabilno snabdijevanje građana

Objavljeno: 2016-06-08 21:36:50 Autor: m
Povodom saopštenja NVO MANS, radi objektivnog informisanja javnosti naglašavamo sljedeće činjenice:
Crna Gora ima deficit električne energije, što potvrđuju karakteristike Energetskog bilansa EPCG svih prethodnih godina. U prošloj godini EPCG je realizovala ukupnu kupovinu električne energije u iznosu od 1.031,388 MWh, dok je ukupna prodaja električne energije iznosila 498,294 MWh, što jasno ukazuje na nedostatak električne energije, čak i u trenutnoj situaciji kada direktni kupci (KAP i Željezara) ne koriste maksimalnu planiranu potrošnju, već samo 50 odsto.
Preduslov ekonomskog razvoja Crne Gore je dugoročna energetska stabilnost i nezavisnost. Izgradnjom Bloka II TE “Pljevlja” i ostalih elektroenergetskh objekata ostvaruje strateški cilj Crne Gore u energetici - obezbjedjivanje elektroenergetske nezavisnosti države, eliminacija aktuelnog deficita električne energije, poboljšanje sigurnosti snabdijevanja potrošača, kao i poboljšanje stabilnosti i održivosti elektroenergetskog sistema države. To je ujedno i odgovor na pitanje kome i zašto treba Drugi blok TE Pljevlja. 
Za elektroenergetski sistem Crne Gore, čijem stabilnom radu u znatnoj mjeri doprinosi, TE Pljevlja predstavlja baznu elektranu koja najveći značaj ima u pokrivanju konstantnog dijagrama opterećenja pa bi izgradnjom drugog bloka došlo do poboljšanja stabilnosti i održivosti elektroenergetskog sistema Crne Gore. 
Imajući u vidu da će se izgradnja drugog bloka realizovati u potpunosti sa zahtjevima EU regulative iz oblasti energetike na putu integracije Crne Gore u Evropsku Uniju uz poštovanje ekoloških standarda u skladu sa Direktivom o industrijskim emisijama (Direktiva 2010/75/EU), kao i u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom u pogledu zaštite vazduha, voda i zemljišta doći će do poboljšanja ekološke situacije u Pljevljima.
Izgradnjom drugog bloka ostvariće se i pozitivni društveno-ekonomski efekti vezani za razvoj Pljevalja, omogućiće se nastavak proizvodne djelatnosti termoenergetskog kompleksa u Pljevljima tj. obezbjediti nesmetan rad TE Pljevlja i Rudnika uglja Pljevlja.
Povodom navoda MANS-a da je nejasno kako će se regulisati emisija štetnih gasova, želimo da istaknemo da je u skladu sa smjernicama definisanim usvojenim DPP-om predviđena izgradnja novog bloka snage između 220-300 MW uz primjenu CFB ili PC tehnologije sagorijevanja. Odvod dimnih gasova je moguće realizovati na 3 načina: putem postojećeg dimnjaka, izgradnjom novog dimnjaka ili kroz novoizgrađeni rashladni toranj. Za svako od mogućih primjenjenih rješenja potrebno je zadovoljiti granične vrijednosti emisija propisane Direktivom 2010/75/EU koje u slučaju primjene klasične PC tehnologije iznose 150mg/Nm3, 200mg/Nm3, 10mg/Nm3 za nova postrojenja. U skladu sa zakonskim okvirom koji propisuje izradu tehničke dokumentacije potrebno je izraditi i Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu koji mora proći proceduru javne rasprave i dobiti saglasnost od Agencije za zaštitu životne sredine kao nadležnog organa. Izrada predmetne dokumentacije je u toku i ista mora proći svu proceduru predviđenu Zakonom o izgradnji objekata i Zakonom o procjeni uticaja na životnu sredinu. Sastavni dio Elaborata o procjeni uticaja na životnu sredinu biće i Studija o rasprostiranju dimnih gasova koja će pokazati da će za planirano tehničko rješenje odvoda dimnih gasova kroz rashladni toranj, uzimajući u obzir izgradnju postrojenja za smanjenje emisija dimnih gasova (sistem za desulfurizaciju/DeSOx, sistem za denitrifikaciju/DeNOx i elktrostatički filter) biti zadovoljene propisane granične vrijednosti emisja.
Dakle novi blok TE Pljevlja će u potpunosti zadovoljiti sve ekološke standarde u pogledu zaštite vazduha, voda i zemljišta uključujući i granične vrijdnosti emisija dimnih gasova propisanih Direktivom 2010/75/EU.
Što se tiče navoda MANS-a o rezervama uglja, o tome je svoju riječ već dao predstavnik kompanije FICHTNER koji je na nedavno održanoj pres konferenciji istakao da NVO pogrešno čita njihovu studiju. Ipak, zbog javnosti ponavljamo da su eksperti renomirane kompanije FICHTNER koja je vodeća njemačka kompanija u oblasti modernih tehnologija u rudarstvu, izgradnje, savjetovanja, zaštite životne sredine i dr. koji učestvuju u izradi studije koja će biti završena do kraja juna, dr. Bernd Vels i David Niggemman, crnogorskoj javnosti potvrdili su da na osnovu preliminarnih rezultata dodatnih kontrolnih bušenja u pljevaljskom basenu ima dovoljno uglja za rad drugog bloka, odnosno 65 miliona tona uglja odgovarajućeg kvaliteta, uz još 25 miliona tona za koje je potrebno izvršiti dodatna istraživanja i analize. U toku je sprovođenje kontrolnih istraživanja rezervi uglja sa ambicijom da rezrve uglja u pljevaljskom bazenu dobiju tzv. JORK sertifikat, koji priznaju sve finansijske institucije i strani investitori. JORK sertifikat je garancija nezavisne institucije da su raspoložive rezerve uglja dovoljne i da ih je moguće eksploatisati sa tehničkog i finansijskog aspekta.