Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Predstavljen Projekat:Podrška anti-diskriminacionim i politikama rodne ravnopravnosti predstavnicima/ama NVO

Objavljeno: 2016-06-07 16:09:00 Autor: PR služba
 

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava – Odjeljenje za poslove rodne ravnopravnosti i Kancelarija UNDP u Crnoj Gori održali su 07. juna o.g. sastanak sa predstavnicima/ama NVO sektora i državnih organa i drugih zainteresovanih u prostorijama UNDP-a. Na sastanku je predstavljen projekat IPA 2014 pod nazivom: Podrška anti-diskriminacionim i politikama rodne ravnopravnosti, koji u partnerstvu sprovode Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i Kancelarija UNDP u Crnoj Gori uz finansijsku podršku Delegacije Evropske Unije u Crnoj Gori. Ukupna vrijednost Projekta je 908,000.00 €, a isti će se realizovati  u naredne tri godine.

Organizatori su na sastanku okupili predstavnike/ce nevladinih organizacija i udruženja iz Crne Gore koje se bave ženskim pravima, rodnom ravnopravnošću, borbom protiv diskriminacije po polnom osnovu, ženskim preduzetništvom i nasiljem nad ženama – Asocijacija poslovnih žena, Udruženje preduzetnica Crne Gore, Business Center Start up – Bar, NVO „Spes”, Sigurna ženska kuća,  SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja – Bijelo Polje, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja – Nikšić, Centar za ženska prava, Regionalna razvojna agencija za Bjelasicu, Komove i Prokletije i ZOPT d.o.o. (Društvo za zapošljavanje, obrazovanje odraslih, organizovanje i izvođenje profesionalne rehabilitacije).

Prisutnima su se obratile Biljana Pejović, načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i Kaća Đuričković, programska menadžerka pri Kancelariji UNDP-a u Crnoj Gori.  

Na sastanku su predstavljene osnovne informacije o projektu, ciljevi koje se žele postići njegovom implementacijom, aktivnosti i dinamika sprovođenja, finansiranje i evaluacije, kao i oblasti u kojima se napredak želi postići: smanjenje stepena diskriminacije, osnaživanje institucionalnih kapaciteta koji će pratiti primjenu ljudskih prava i politika rodne ravnopravnosti,  politička participacija žena, žensko preduzetništvo i ekonomsko osnaživanje žena i nasilje nad ženama.

Kada je riječ o monitoringu sprovođenja planiranih aktivnosti, najavljeno je da će biti formirani tri tematska Savjeta za praćenje različitih oblasti i to: političko osnaživanje žena, ekonomsko osnaživanje žena i nasilje nad ženama i nasilje u porodici, kao dodatna podrška institucionalnim mehanizmima u sprovođenju aktivnosti zadatih Projektom, u kojima će učešće uzeti predstavnici institucija i državnih organa.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava