Ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović održao je sastanak sa ministarkom turizma Bugarske, Nikolinom Angelkovom, u Herceg Novom. Na sastanku je konstatovano da su odnosi dvije zemlje na zadovoljavajućem nivou, ali i da postoji veliki prostor za dalje unapređenje saradnje. „Perspektiva bilateralne saradnje je izuzetno dobra i to, prije svega, zbog komplementarnosti privrednih potreba i obostrane opredijeljenosti za produbljivanje ekonomske povezanosti“ ukazao je Gvozdenović. Angelkova je izrazila zadovoljstvo zbog iniciranja aktivnosti usmjerenih na jačanje odnosa u oblasti turizma, kao privrednoj grani od velikog značaja za obije ekonomije. Sagovornici su se složili da će bugarsko predsjedavanje EU u prvoj polovini 2018. doprinijeti i intenzivnijoj bilateralnoj saradnji u oblasti evropskih integracija, kao jednom od političkih prioriteta Crne Gore.
U cilju uspostavljanja pravnog osnova za jačanje odnosa dvije zemlje, nakon sastanka upriličeno je potpisivanje Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade Republike Bugarske o saradnji u oblasti turizma. Sporazumom će se unaprijediti postojeće stanje u ovoj oblasti, a intenzivnom komunikacijom na nivou resornih ministara, kao i službenika u državnim institucijama, dati pozitivan primjer i otvoriti prostor za intenziviranje saradnje i u drugim oblastima. Ministar Gvozdenović izjavio je da su očekivanja od ovog sporazuma velika, te da nas u budućnosti očekuje proces vrlo dinamične saradnje koja će za rezultat imati snažno partnerstvo. Istakao i da su se sporazumom strane obavezale da će sprovesti mjere pojednostavljenja formalnosti u procedurama vezanim za unapređenje turizma. Ministarka Angelkova izjavila je da je uvjerena da se potpisivanjem Sporazuma okreće nova stranica u bilateralnim odnosima Crne Gore i Bugarske. „Jačanje našeg partnerstva doprinijeće promovisanju naših država kao omiljenih turističkih destinacija, koje su u potpunosti konkurentne na globalnom turističkom tržištu.” – istakla je Angelkova.
Takođe, Sporazumom je predviđeno uspostavljanje Radne grupe, kao formalne baze za realizaciju aktivnosti, kojom će se stvoriti institucionalni mehanizmi za razmjenu iskustava na političkom i ekspertskom nivou. „Uložićemo maksimalne napore da, upravo uz pomoć i podršku ove Radne grupe, dođe do realizacije projekata bugarskih investitora u našoj zemlji, načelno zainteresovanih za zimski i eko-turizam, a jedan od fokusa djelovanja biće i priprema zajedničkog nastupa na turističkom tržištu Kine, Indije, Južne Koreje i Japana i zajedničkog paket-aranžmana koji bi podrazumijevao boravak turista iz tih zemalja po sedam dana u Crnoj Gori i u Bugarskoj“ istakao je Gvozdenović, te dodao da očekuje da rezultat aktivnosti Radne grupe bude, između ostalog, uspostavljanje čarter letova tokom sezone.
U 2015. Crnu Goru je posjetilo skoro 12% više bugarskih turista u odnosu na 2014. Trend rasta se nastavio i u prvim mjesecima 2016. pa je u u periodu od januara do aprila Crnu Goru posjetilo 15,2% više bugarskih turista, koji su ostvarili 6,15 % više noćenja u odnosu na isti period 2015.
Sporazum je potpisan neposredno pred otvaranje Međunarodne konferencije „Destinacija kao brend”, koja se po prvi put organizuje u Crnoj Gori. Ministar Gvozdenović je otvorio konferenciju istakavši posebno zadovoljstvo što je Herceg Novi ciljno izabran za mjesto održavanja konferencije zahvaljujući svom specifičnom geografskom položaju. Cilj konferencije „Destinacija kao brend“ i diskusije koja će biti vođena na istoj je da se izvede zaključak u vidu studije slučaja o pravcu razvijanja brenda Herceg Novog, pod krovnim brendom Crne Gore. Konferencija će trajati četiri dana, a okupiće renomirane stručnjake iz oblasti brendiranja destinacija, koji će na primjerima (Barselona, Milano, Singapur) prikazati put destinacije do globalne prepoznatljivosti.