Ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović sastao se danas sa šefom Odjeljenja za Crnu Goru u Generalnom direktoratu EK za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Dirkom Langeom. Tema sastanka bili planovi i naredni koraci Ministarstva u cilju usvajanja Nacionalne strategije aproksimacije za oblast životne sredine i klimatskih promjena, čime će se ispuniti početno mjerilo za otvaranje pregovora za 27. poglavlje - Životna sredina i klimatske promjene.
Ministar Gvozdenović izrazio je zadovoljstvo zbog realizovanog posla u proteklom periodu, uz ocjenu da je ostvaren ozbiljan progres izradom Nacionalne strategije aproksimacije i da je Crna Gora spremna da što prije krene sa implementacijom mjera planiranih ovim dokumentom. Upoznao je sagovornike da je dokument dobio podršku svih resornih ministara i Vlade, te da će ta podrška biti zvanično potvrđena njegovim usvajanjem na Vladi. Podsjetio je da je dokument rađen paralelno sa Nacionalnom strategijom održivog razvoja, koja takođe postavlja životnu sredinu u sam vrh vladinih prioriteta i definiše smjernice za obezbjeđivanje nacionalnih finansijskih instrumenata za finansiranje obaveza koje proističu iz pravne tekovine EU za oblast životne sredine i klimatskih promjena. Ministar je naglasio da pored jasne dugoročne vizije, usvajanjem Nacionalne strategije aproksimacije Vlada dobija jasan plan rada u naredne 4 godine, te da će prvi naredni koraci biti institucionalno prilagođavanje u cilju što efikasnije realizacije planiranih aktivnosti, kao i obezbjeđivanje stalnih nacionalnih mehanizama za finansiranje tih procesa.
Gospodin Lange je naglasio je potrebno da Crna Gora preuzme vlasništvo nad planovima za ispunjavanje standarda EU u oblasti zaštite životne sredine. Prvi korak u tom pravcu je postojeća strategija, za koju je neophodno obezbijediti administrativne kapacitete i finansijske resurse. Lange je takođe ukazao na značaj upravljanja otpadom u skladu sa pravnom tekovinom EU za ovu podoblast. Istakao je da se Evropska komisija raduje što će primiti unaprijeđeni nacrt ove Strategije.
Sagovornici su razmijenili informacije i o pitanju zaštite Ulcinjske solane, ističući značaj definisanja potrebnih sredstava koje će Vlada morati da obezbijedi za rješavanje tog problema, ocijenivši da zaštita tog područja ne zavisi od ekonomske održivosti i generisanja profita. Lange je zaključio da bi djelotvorna zaštita Ulcinjske solane pokazala posvećenost Crne Gore ispunjavanju standarda EU na području zaštite životne sredine.
Ministarstvo održivog razvoja i turizma