Prestavnici Ministarstva koji su učestvovali u javnoj prezentaciji:
1. Vesna Daković, MPRR, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, direktorka;Raspravi su pored ovlašćenih predstavnika Ministarstva prisustvovali i predstavnici Centra za ekotoksikološka ispitivanja, Privredne komore, Biotehničkog fakulteta, Savjetodavne službe za biljnu proizvodnju, Uprave za inspekcijske poslove, Zavoda za metrologiju i Ministarstva održivog razvoja i turizma.
U uvodnoj riječi, Vesna Daković, direktorica Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove naglasila je višestruki značaj donošenja nacionalnog plana za održivu upotrebu sredstava za zaštitu bilja. Plan uključuje i praćenje procesa usaglašavanja i primjene zakonodavstva EU u ovoj oblasti. Implementacijom plana unaprijediće se zdravlje bilja, ljudi i životinja i doprinijeće se i očuvanju životne sredine. Smanjenje rizika i negativnog uticaja pesticida povezano je i sa promovisanjem integralnih i drugih nehemijskih mjera suzbijanja štetnih organizama.Jedna od najznačajnijih aktivnosti je edukacija subjekata koji koriste, vrše promet ili kontrolišu upotrebu pesticida. Nacrt nacionalnog plana za održivu upotrebu sredstava za zaštitu bilja sa planom aktivnosti 2016-2021, predstavila je Milka Petrušić samostalni savjetnik u Upravi za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.
Učesnici na javnoj prezentaciji raspravama su dali podršku donošenju ovog nacionalnog plana bez primjedbi, shvatajući neophodnost usklađivanja sa EU standardima kada je u pitanju oblast sredstava za zaštitu bilja, kao i značaj unapređenja zdravlja ljudi, bilja, životinja i očuvanja životne sredine.
Na Nacrt Nacionalnog plana za održivu upotrebu sredstava za zaštitu bilja sa planom aktivnosti 2016-2021 komentari, predlozi i sugestije Ministarstva održivog razvoja i turizma i Zavoda za statistiku ugrađeni su u tekst ovog plana u neposrednoj saradnji.