Kreće se od aktivnosti na turističkoj valorizaciji Starog Bara, a očekuje se i da se od septembra počne sa radovima na Domu revolucije u Nikšiću, saopšteno je na danas održanoj prezentaciji Studije razvoja hotela u objektima koji su zaštićena kulturna dobra. Studija je urađena od strane španske kompanije “Paradores de Turismo”, sa kojom je Ministarstvo održivog razvoja i turizma potpisalo ugovor o saradnji, i koja upravlja sa blizu 100 hotela od kojih se veliki dio nalazi upravo zaštićenim kulturnim dobrima. Na današnjoj prezentaciji su govorili: Branimir Gvozdenović, ministar održivog razvoja i turizma; Pavle Goranović, ministar kulture; Juan Carlos Sanchez Galvez, „Paradores de Turismo“.
Tim povodom ministar Gvozdenović je izjavio: Prije dije godine posjetili smo UNWTO, obavili razgovore sa španskim ministarstvom turizma i definisali aktivnosti za koje smo sigurni da će doprinijeti ubrzanom i kvalitetnom razvoju visokokvalitetnog turizma u Crnoj Gori. Prepoznali kompaniju Paradores kao jednu od najprestižnijih u svijetu, koja se bavi valorizacijom kulturne baštine i koja u svom portfoliju ima upravljanje sa oko 95 hotela, te koja pravi višemilionski promet na prostoru Španije. Taj promet nije samo vezan za razvoj visokokvalitetnog turizma, već je u pitanju nešto što dodatno ojačava indetitet novih prostora i otvara lokalne sredine koje u prethodnom periodu nijesu bile turistički valorizovane. Napomenuću i da uporedo sa ovim projektom koji radimo sa španskom kompanijom Paradores, realizujemo i projekat Ekonomska i reputaciona valorizacija kulturnog nasljeđa Crne Gore, uz podršku i saradnju sa EU i Evropskom investicionim bankom.
Kada je riječ o saradnji sa Paradores-om, nakon analize 15 lokacija došli do 8, a sada predlažemo za finansiranje po posebnim modelima - iz sredsatava budžeta ili kroz privatno-javna partnerstva 4 projekta. To je projekat koji je vezan za stari Bar, tvrđavu Španjola, Žabljak Crnojevića i tvrđavu Goražde. Prioritet na kome želimo da brzo počnemo da radimo jeste projekat Starog Bara. Takođe smatramo da je jako važno da otvorimo transparentan proces idejnih rješenja za hotele i sadržaje na ovim lokacijama, a prvi programski zadatak na kome ćemo raditi je dakle vezan za Stari Bar. Istovremeno, pripremamo jednogodišnji i četvorogodišnji plan finansiranja kroz kapitalni budžet.
Uporedo sa svim projektima vezanim za kulturnu baštinu, realizujemo poseban program koji je vezan za revitalizaciju napuštenih objekata. Jedan od tih ključnih projekata jeste projekat Dom revolucije, te očekujemo već u semptembru mjesecu, nakon nedavno sprovedenog arhitektonskog konkursa za njegovu adaptaciju i rekonstrukciju, počnu inicijalni radovi.
Ministar Goranović naglasio je: U nastojanjima održive upotrebe kulturnih dobara kao mogućeg strateškog instrumenta za generisanje prihoda, ali na način na koji njihova vrjednost i značaj nipošto ne bi bili ugroženi, smatramo da projekti koji se sprovode sa kompanijom Paradores predstavljaju dobar primjer stvaranja jedinstvenog proizvoda u čijoj je osnovi bogato Crnogorsko kulturno nasljeđe. Svakako da u narednom preiodu predstoje dalje aktivnosti naša dva resora u cilju održivog korištenja kulturnih dobara, prevashodno dakle u turističke svrhe. Jer kultura turizmu može biti vrijedan potencijal, a turizam kulturi jedan od važnih izvora afirmacije.
U cilju podsticanja privatno-javnog partnerstva na kulturnim dobrima, Ministarstvo kulture će početi sa stvaranjem uslova za saradnju sa mogućim investitorima. Uporedo sa tim, radićemo i na otvaranju prostora za napredak filmskog turizma. Pravo je vrijeme da se posvetimo ne samo očuvanju i zaštiti već i valorizaciji raznovrsnog kulturnog nasljeđa Crne Gore.
G. Galvez je kroz prezentaciju direktno predstavio modele minimalnih intervencija za restauraciju. Za primjer je uzet Stari Bar. Njegov predlog je se model fokusira na smjestaj od prirodnih materijala, ponovnu izgradnju odnosnu obnovu ulica, kao i ozelenjavanje i dr. Kako je naglasio, u pitanju su elementi koji su jako važni za privlačenje novog segmenta posjetilaca - Evropljana koje privlači kulutrno nasljeđe.
***
Ministarstvo održivog razvoja i turizma potpisalo je ugovor o savjetodavnim uslugama sa kompanijom „Paradores de Turismo, S.A.“ čiji je osnovni cilj razmjena znanja i iskustava, kao i pronalaženje modela za valorizaciju i revitalizaciju kulturnih dobara kroz turističku ponudu u Crnoj Gori.
U skladu sa navedenim i u saradnji sa Upravom za zaštitu kulturnih dobara, odabrana su četri objekta u našoj zemlji, prepoznata kao kulturna dobra sa velikim potencijalom i to: Utvrđenje Žabljak Crnojevića, Stari grad Bar, Tvrđava Goražda i Tvrđava Španjola, za koje je urađena analiza mogućnosti valorizacije i revitalizacije po metodologiji ove kompanije.
Kompanija “Paradores de Turismo” je osnovana 1928. godine i upravlja sa 94 hotela (6.000 soba), koji se u najvećem broju nalaze u objektima koji su zaštićena kulturna dobra. Hoteli se nalaze u okviru 9 nacionalnih parkova, 9 nacionalnih rezervata i 12 World Heritage gradova (15 dvoraca, 14 manastrira, 12 palata i 6 jedinstvenih istorijskih objekata). Osnovni cili njenog djelovanja je teritorijalna integracija i podizanje nivoa dostupnosti i razvijenosti unutrašnjih zona, koje nijesu karakteristične turističke destinacije.