Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Kolegijum za pregovore sa EU: Uspjeh u pregovorima – konstanta crnogorskog puta prema EU

Objavljeno: 2016-07-22 00:32:59 Autor: Služba za odnose s javnošću Vlade Crne Gore
 

Kolegijum za pregovore o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji, kojim je predsjedavao predsjednik Vlade Milo Đukanović, razmatrao je na četrnaestoj, redovnoj sjednici, održanoj u četvrtak, 21. jula 2016. godine, dosadašnje rezultate i dinamiku sprovođenja ovogodišnjih obaveza u oblastima vladavine prava, odnosno u poglavljima 23 (Pravosuđe i temeljna prava) i 24 (Pravda, sloboda i bezbjednost), i reformske procese u poglavljima 8 (Konkurencija) i 27 (Životna sredina) kao i ostala pitanja iz svoje nadležnosti.

Kolegijum je ocijenio da je Crna Gora tokom proteklog perioda nastavila kvalitetno da sprovodi reforme, što je rezultiralo nedavnim otvaranjem pregovora u poglavljima 12 i 13, te da uspjeh u pregovorima predstavlja konstantu crnogorskog puta prema članstvu u EU. U tom kontekstu su razmotrene obaveze do kraja godine koje se tiču otvaranja poglavlja, kao i privremenog zatvaranja onih poglavlja u kojima postoji dobar stepen usaglašenosti s evropskim propisima i standardima. S tim u vezi je pozdravljena jasna podrška EU državama Zapadnog Balkana u sprovođenju reformi i približavanju članstvu koja je jasno iskazana i tokom nedavno održanog Samita u Parizu, a čiji odraz su i prioriteti aktuelnog slovačkog predsjedništva Unijom.

U okviru rasprave na temu vladavine prava, istaknuto je da su tokom prethodnog perioda domaći propisi u potpunosti usaglašeni s pravnom tekovinom EU i međunarodnim standardima, kao i da je došlo do kadrovskog snaženja novoosnovanih institucija neophodnih za postizanje mjerljivih rezultata. Konstatovano je da se mjere iz akcionih planova za poglavlja 23 i 24 realizuju u skladu s definisanim rokovima i da kvalitetna rješenja već daju pozitivne rezultate u praksi. Kolegijum za pregovore je posebno istakao značaj pravovremenog ispunjavanja privremenih mjerila i konkretnih rezultata koje Crna Gora postiže u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Kolegijum u proširenom sastavu je, razmatrajući tekuće i planirane aktivnosti u zakonodavnom i institucionalnom dijelu u poglavljima 8 (Konkurencija) i 27 (Životna sredina) informisan o tome da se preduzimaju svi napori u pravcu ispunjavanja uslova za otvaranje ova dva poglavlja u narednom periodu. Ocijenjeno je da je kvalitetan rad nadležnih institucija iz oblasti životne sredine tokom prethodnog perioda rezultirao izradom finalnog nacrta sveobuhvatne Strategije usklađivanja zakonodavstva s pravnom tekovinom EU u ovoj oblasti. Kolegijum je razmotrio Predlog strategije izrazio očekivanje da će Vlada, nakon što dobije mišljenje Evropske komisije, usvojiti ovaj dokument u najskorijem roku čime će se ispuniti početno mjerilo i stvoriti preduslove za otvaranje ovog poglavlja. U vezi sa sprovođenjem obaveza iz poglavlja 8 konstatovan je dalji napredak, kako u dijelu usklađivanja nacionalnog zakonodavstva s pravnom tekovinom EU, tako i u pogledu obezbjeđenja novog institucionalnog okvira za kontrolu dodjele državne pomoći.

Sjednici Kolegijuma u proširenom sastavu prisustvovali su, pored članova – potpredsjednikâ Vlade Duška Markovića, Prof. dr Vujice Lazovića, Rafeta Husovića, Azre Jasavić i Milorada Vujovića, te glavnog pregovarača ambasadora Aleksandra Andrije Pejovića i glavnog političkog savjetnika predsjednika Vlade Milana Roćena i ministri pravde, unutrašnjih poslova, finansija, ekonomije i održivog razvoja i turizma, Zoran Pažin, Goran Danilović, mr Raško Konjević, dr Vladimir Kavarić i Branimir Gvozdenović, kao i predsjednici Vrhovnog suda i Sudskog savjeta, vrhovni državni tužilac i glavni specijalni tužilac, Vesna Medenica, Prof. dr Mladen Vukčević, Ivica Stanković i Milivoje Katnić.

SLUŽBA ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU VLADE CRNE GORE