Ministarstvo poljoprivrede upozorava na opasnost od širenja zarazne bolesti životinja, prije svega goveda, pod nazivom lumpy skin disease ili bolest kvrgave kože goveda. Ova bolest izaziva morbiditet i mortalitet kod oboljelih životinja, bez terapijskih mogućnosti. Bolest se ne prenosi na ljude.
Kako novoizabrani ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja prof. dr Milenko Popović još nije počeo sa radom u Ministarstvu, Informaciju i predlog mjera za prevenciju i suzbijanje u slučaju eventualnog izbijanja bolesti na teritoriji Crne Gore potpisao je sekretar Ministarstva Nemanja Katnić. Predlog mjera za prevenciju i eventualno potrebno suzbijanje podrazumijeva i vanredna finansijska izdvajanja iz Budžeta za tekuću godinu.
Odmah nakon pojave bolesti u regionu, odnosno Makedoniji, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Ministarstva poljoprivrede preduzela je niz mjera u cilju smanjenja rizika i sprječavanja pojave bolesti na teritoriji Crne Gore. Prethodni ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja prof. dr Petar Ivanović donio je Naredbu o zabrani uvoza i tranzita određenih pošiljki radi sprječavanja unosa bolesti u Crnu Goru. Opozvana su izdata rješenja o nepostojanju veterinarskih smetnji za uvoz goveda i proizvoda od goveda kojima se bolest može prenijeti. O tome su obaviješteni uvoznici, granični veterinari i nadležni organ Republike Makedonije. Uprava za bezbjednost hrane uradila je letak koji sadrži kratku informaciju o boilesti, sa preporukama za držaoce životinja, koji je distribuiran veterinarskim ambulantama. Istovrmeno, naložene su pojačane mjere kontrole zdravstvenog stanja prijemčivih životinja u pograničnim područjima Crne Gore, kao i informisanje vlasnika životinja o simptomima eventualne pojave bolesti. Veterinarske službe Crne Gore su u stanju pojačane pripravnosti, zbog povećanog rizika od unošenja ove zarazne bolesti.
Bolest kvrgave kože relativno je nova na teritoriji Evrope. Iz Afrike gdje je prvi put zabilježena i stalno prisutna, tokom 2014. godine preko Egipta, Izraela, Jordana, Libana I Turske virus je 2015. godine stigao u Grčku. Krajem aprila 2016. godine bolest je dijagnostifikovana u istočnoj Makedoniji. Prema uputima Evropske agencije za bezbjednost hrane (EFSA) jedini način kontrole širenja ove bolesti predstavlja pravovremena vakcinacija, uz primjenu striktnih mjera u zaraženom stadu (ubijanje svih goveda).
Bolest ima veliki negativni socio-ekonomski uticaj zbog posrednih i neposrednih gubitaka u proizvodnji: uginuća goveda, smanjena mlječnost…), kao i zbog trgovinskih ograničenja u pogođenim područjima. Imajući u vidu način prenošenja bolesti, visok stepen rizika da se prenese iz Makedonije ili drugih zaraženih država, kao i visoku vlažnost u ovom period godine koja pogoduje razvoju insekata prenosioca, postoji velika opasnost pojave na terioriji Crne Gore. Zato je hitna reakcija u cilju stvaranja uslova za pravovremeno reagovanje. U Predlogu mjera za prevenciju i suzbijanje koji je Ministarstvo uputilo resoru finansija razrađeni su svi mogući scenariji vezani za ovu bolest i za svaki detaljno definisana sredstva koja treba obezbijediti.
PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja