Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Eko – škole u Crnoj Gori

Objavljeno: 2016-08-24 16:26:29

Zavod za školstvo je postao pridruženi član Fondacije za obrazovanje o  životnoj sredini na osnovu sporazum o saradnji koji je potpisan između Zavoda za školstvo Crne Gore, Udruženje za ekološki konsalting u Crnoj Gori (ECOM) i Fondacije za obrazovanje o životnoj sredini (FEE)

 

Pridruženo članstvo omogućava Zavodu za školstvo Crne Gore da implementira i vodi program Eko-škole u Crnoj Gori.

 

Fondacije za obrazovanje o životnoj sredini (FEE) je nevladina i neprofitabilna organizacija čija je misija da promoviše održivi razvoj kroz obrazovanje o životnoj sredini. Aktivnosti organizacije se uglavnom realizuju kroz pet eko - obrazovnih programa:

 

1.            Plava zastava

2.            Eko – škole

3.            Mladi ekoreporteti

4.            Učenje o šumama i

5.            Zeleni ključ

 

Udruženje za ekološki konsalting u Crnoj Gori (ECOM) je punopravni član Fondacije za obrazvanje o životnoj sredini (FEE) u Crnoj Gori koji sprovodi dva programa Fondacije za  obrazovanje o životnoj sredini Plava zastava i Mladi ekoreporteri.

 

Međunarodni program Fondacije za obrazovanje za životnu sredinu (FEE) – „EKO-ŠKOLE“ ima za cilj podizanje svijesti učenika da postanu glavna pokretačka snaga promjena održivog društva, kroz zabavu i aktivno učenje. Nastao je kao odgovor na potrebe identifikovane od strane Ujedinjenih nacija, na Konferenciji o životnoj sredini i razvoju i ima potpisan sporazum o saradnji sa „Poveljom Zemlje“ (16 tačaka etičkog okvira za život u miru i održivom svijetu

 

Prve Eko-škole počele su sa radom 1994. godine u Danskoj, Njemačkoj, Grčkoj i Velikoj Britaniji, uz podršku Evropske komisije.Trenutno je više od 11 miliona učenika i studenata uključeno u program Eko-škola u preko 60 zemalja svijeta.

 

Eko škole kao program Fondacije za obrazvanje o životnoj sredini (FEE) omogućuju implementaciju Agende 21 u obrazovnim ustanovama i njihovim lokalnim zajednicama. Zasniva se na sljedećim principima:

-              podizanje ekološke svijesti kod djece i ostalih zaiteresovanih strana za program

-              upoznavanje i rješavanje problema vezanih za životnu sredinu i održivi razvoj u ustanovama i na lokalnom nivou (učenje i sprovođenje praktičnih akcija)

-              uspostavljanje integrisanog sistema za ekološki menadžment u školama

 

Program je prvobitno zamišljen u svrhu sprovođenja smjernica vaspitanja i obrazovanja za životnu sredinu na nivou osnovnih i srednjih škola, dok se kasnije proširio na sve nivoe obrazovanja. Jasno određuje i usmjerava način na koji se nastavni sadržaji o zaštiti životne sredine primjenjuju u svakodnevnom životu ustanove. Poseban značaj je posvećen pitanjima smanjivanja i odlaganja otpada, racionalnom iskorištavanju energije i vode i uređenju školskog dvorišta.

 

Program Eko – škole se sastoje od programa koji se izvode i sistema nagrađivanja i može ga prihvatiti svaka škola u kojoj su svi njeni učesnici odabrali Eko kao dugoročan način življenja. Škole se nagrađuju Zelenom zastavom sa znakom Eko – škole i dobijaju sertifikat od Fondacije za obrazovanje za životnu sredinu i pravo na logo, pristup mreži Agencija za obrazovanje o životnoj sredini u svijetu.

 

Status Eko-škole se stiče kroz četiri osnovne faze:

1.            Prijava za učešće u programu Eko –škole

2.            Izrada i sprovođenje programa Eko- škole

3.            Prijava za status Eko- škole

4.            Obnavljanje statusa Eko - škole (svake druge godine)

 

O aktivnostima Zavoda za školstvo u sprovođenju programa Eko-škole u Crnoj Gori i prijavljivanju škola za ovaj program škole će biti naknadno informisane.