Nakon sjednice Vlade, ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović predstavio je Studiju zemljišne politike, koja je izrađena kroz LAMP projekat Svjetske banke.
Rad na Studiji rezultirao je konkretnim prijedlozima reforme zemljišne politike Crne Gore i prijedlogom novih instrumenata zemljišne politike, ali i reformom postojećih. Studija je urađena u skladu sa principom da vlasništvo nad nekretninom, osim prava donosi i obaveze. Jedno od ključnih načela je pružanje prijedloga podsticaja za korišćenje, i restrikcija, odnosno penala za nekorišćenje nepokretnosti u skladu sa prostorno-urbanističkom namjenom. Cilj je da se maksimizira obim aktivnosti u korišćenju nepokretnosti, a minimizira obim neaktivnosti, u skladu sa principima održivog razvoja i konkretnom prostorno-urbanističkom namjenom.
Posebna pažnja u Studiji je posvećena pitanjima prenamjene zemljišta, praksi razvijenih zapadnoevropskih zemalja, zakonskom okviru i poreskom tretmanu te prenamjene, pitanjima urbane komasacije, odnosno realokacije, kao i pitanju zemljišne rente i njenog oporezivanja.
Studija donosi prijedlog integrisanog seta instrumenata zemljišne politike i preporuka na više nivoa i to kao:
- preporuke koje se odnose na poreski sistem,
- preporuke koje se odnose na sistem finansiranja izgradnje i održavanja komunalne infrastrukture,
- preporuke za podsticanje investicija u proizvodnju, turizam i poljoprivredu,
- tretman prenamjene zemljišta,
- preporuke modela za uređenje zemljišta,
- preporuke reforme sistema katastra,
- preporuke transparentnosti u formiranju tržišta nepokretnosti,
- preporuke za izmjenu legislative.
Kao najznačajnije, preporuke koje se odnose na sistem finansiranja izgradnje i održavanja komunalne infrastrukture predviđaju da se uređivanje građevinskog zemljišta obezbjeđuje iz postojeće naknade za komunalno opremanje koja će se primjenjivati dok se ne sagledaju efekti primjene predloženog modela i stvaranja mogućnosti da se kroz poresku politiku obezbijede dovoljna sredstva za navedene namjene. Nakon toga, predlaže se uvođenje dva nova instrumenta i to naknade za građenje i komunalnog doprinosa.
Usvajanjem ove Studije stvaraju se uslovi da zemljišna politika raspolaže efektivnim i efikasnim instrumentima koji će uspostaviti koherentnost ekonomske, poljoprivredne, fiskalne i kreditne politike, s jedne strane, i komunalne, investicione, urbane i politike zaštite životne sredine, s druge strane.
Prezentaciju Studije zemljišne politike možete preuzeti OVDJE.
Video: Prezentacija ministra Gvozdenovića i odgovori na pitanja novinara