Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Unapređenje konkurentnosti Crne Gore kao turističke destinacije

Objavljeno: 2016-08-28 20:38:01 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Prema zvaničnim podacima Evropske komisije na dan 1. januar 2016. godine stopa PDV-a na restoranske usluge u Crnoj Gori viša je nego u 15 država članica EU. U okviru mediteranske konkurencije Crna Gora se nalazi na pretposljednjem mjestu, s obzirom da je ova stopa viša samo u Albaniji i iznosi 20%.

Ministarstvo održivog razvoja i turizma godinama unazad zastupa politiku koja podrazumijeva unapređenje konkurentnosti kroz, između ostalog, smanjenje stope PDV-a u turizmu i ugostiteljstvu. Kao što je poznato već 10-ak godina stopa PDV za usluge smještaja u hotelima i drugim sličnim oblicima smještaja je na nivou od 7%, a u tom periodu prihodi u turizmu su sa 200 porasli na 800 miliona eura.

S obzirom da ovo Ministarstvo vodi politiku kontinuiteta, logičan slijed je i predlog da se snižena stopa PDV proširi i na usluge pripremanja i usluživanja hrane, pića i napitaka odnosno ugostiteljske usluge. U dužem periodu je Ministarstvo iniciralo izradu niza analiza i materijala baveći se pitanjem unapređenja konkurentnosti Crne Gore u turizmu. U sve te materijale Vlada Crne Gore je imala uvid, a neki su i usvojeni u zvaničnoj proceduri.

U Agendi reformi u turizmu iz 2013. godine kao jedan od vodećih ciljeva politike u turizmu i ugostiteljstvu definisana je neophodnost redukcije poreza, kako bi Crna Gora postala konkurentna turistička destinacija.

2014. godine je sačinjena “Analiza uticaja PDV-a na konkurentnost crnogorskog turizma” koja je pokazala nedovoljnu konkurentnost sektora turizma gledano s aspekta stope PDV u ugostiteljstvu koja je iznad prosjeka na Mediteranu, ali nije mnogo bolje stanje ni kada se poredi sa državama Evrope. Analiza je prikazala implikacije tri moguća modela zavisno od toga da li se smanjenje PDV-a na 7% primjenjuje na cio sektor ugostiteljstva ili na pojedine djelove Crne Gore. U svakoj varijanti predviđen je prvobitni pad priliva budžetskih sredstava po ovom osnovu, ali i kasniji rast ne samo prihoda nego i broja radnih mjesta.

U junu 2015. godine Vlada Crne Gore je usvojila “Informaciju o analizi uticaja mjera podsticaja i poreskih olakšica u turizmu na javne finansije i ekonomiju Crne Gore u srednjem roku” u kojoj se došlo do zaključka da Crnoj Gori nedostaju visokokvalitetni smještajni kapaciteti, ali i da je povrat investicije u hotele sa 5 zvjezdica 18. godina što je obeshrabrujuće za svakog investitora. I u toj informaciji je ukazano na neophodnost implementacije niza mjera, pa i fiskalnih, a između ostalog i "smanjenje nivoa PDV-a na turističke usluge do nivoa poreske stope koja važi za smještaj", a to je stopa od 7%.

Poštujući bojazan relevantnih institucija kakve efekte po ekonomski i finansijski sistem Crne Gore može izazvati model uvođenja snižene stope PDV na sve ugostiteljske usluge do nivoa 7% inicirali smo i dodatnu analizu početkom 2016. uz uvođenje sistema elektronske fiskalizacije i razmatranje kako bi se taj sistem odrazio na krajnji rezultat.

Sve navedeno ide u prilog činjenici da ideje i svijest o neophodnosti smanjenja poreskih stopa u Crnoj Gori u korist unapređenja konkurentnosti postoje u izvjesnom periodu iza nas i da ih treba pažljivo sagledati.

Analize pokazuju da bi se ukoliko se paralelno sa smanjenjem stope PDV uvede elektronska fiskalizacija mogao očekivati rast konkurentnsoti i prihoda, jer će se tako omogućiti bolja kontrola prometa i spriječiti visok stepen evidencije dnevnog prometa preko uređaja koji nisu fiskalizovani. Pozitivan primjer predstavlja Hrvatska gdje je u prvoj godini primjene - 2013., u djelatnostima pružanje usluga smještaja i djelatnosti ugostiteljstvo došlo do povećanja prijavljenog prometa koji se kretao u rasponu od 30-55%, u odnosu na godinu koja je prethodila fiskalizaciji. Isti sistem je od 2015. uvela i Slovenija.

U jednom istraživanju Deloitta iz 2012. godine navedeno je da je smanjenje stope PDV na ishranu u restoranima Francuske sa 19.6% na 5.5% od 1. jJula 2009. godine u prvih pet kvartala nakon uvođenja rezultiralo sa novih 28.200 radnih mjesta, ali i spriječilo zatvaranje 15.000 biznisa i 30.000 radnih mjesta. Pozitivni primjeri su zabilježeni i u Njemačkoj, Irskoj i sl.

Član Zakona o izmjenama i dopunama zakona o PDV iz jula 2016. kojim je predviđeno da niža stopa poreza važi za hotele sa pet zvijezdica u centralnoj i primorskoj regiji i za hotele sa četiri i pet zvjezdica na sjeveru treba posmatrati kao prvu fazu u postupku optimizacije, i uvjereni smo da će se u periodu pred nama stvoriti povoljan ambijent i da ćemo u toj fazi pristupiti smanjenju PDV za sve ugostiteljske usluge na nivo od 7% kako je prvobitno i predlagano, a uvažavajući činjenicu da stopa PDV utiče na cijene i u krajnjem konkurentnost turističke destinacije.

Opšta je ocjena da postoje nedostajući hotelski kapaciteti kategorije 4 i 5 zvjezdica, pa se ova mjera može posmatrati i kao podsticaj investitorima da otvaraju nove hotele sa 4 i 5 zvjezdica, kao i da aktiviraju dugi niz godina neaktivne hotele i podignu kvalitet hotela sa 3 i manje zvjezdica.


Izvor: Izvještaj Evropske komisije na dan 1. januar 2016.godine