Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Reagovanje: Netačni i nekorektni navodi Brajovića oko varijabila u DRJ

Objavljeno: 2016-08-31 17:02:34 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Reagovanje povodom teksta “Varijabile nezakonito isplaćivane povlašćenim službenicima”, objavljenom u dnevnom listu „Dan“, u utorak, 30. avgusta 2016.godine, broj 6319.

Konstatacije iznijete u navedenom tekstu dnevnog lista “Dan” su proizvoljne i netačne. Poistovjećivanje isplate varijabilnog dijela zarade zaposlenima na kvartalnom nivou sa isplatom za pojedini mjesec, dovodi nas do pitanja da li su navodi gospodina Jovana Brajovića, pomoćnika direktora Direkcije javnih radova po Leks specijalisu krajnje zlonamjerni ili se radi o potpunom nepoznavanju propisa, na šta je ipak obavezan shodno funkciji koju pokriva u Direkciji.

Naime, Odlukom o varijabilnom dijelu zarade (Službeni list Crne Gore 32/16) u članu 5, propisano je: “Varijabilni dio zarade zaposlenom za pojedini mjesec iznosi do 80% prosječne zarade u Crnoj Gori u prethodnoj godini, po podacima organa uprave nadležnog za poslove statistike. Varijabilni dio zarade može se isplaćivati kvartalno ili polugodišnje.”

Isplata varijabilnog dijela zarade službenicima Direkcije javnih radova koje ste pomenuli u tekstu, odnosi se na prvi kvartal 2016. godine i u svemu je saglasna citiranoj Odluci. Dakle, radi se o varijabili za tri mjeseca (kvartal), kako i sami dokazujete skeniranim dokumentom iz Ministasrtva održivog razvoja i turizma. Prostim dijeljenjem kvartala, jasno je da su pomenuti službenici dobili po 30 odsto varijabile u mjesecu januaru, februaru i martu, odnosno po 144 eura u svakom navedenom mjesecu.

Konkretnu odluku o visini iznosa donosi stariješina organa, a ista se za pojedinog zaposlenog može kretati do 240%, ako se isplaćuje za jedan kvartal, odnosno do 480% ako se isplaćuje polugodišnje.
Molimo gospodina Brajovića da ubuduće konsultuje zakon i propise prije nego javno istupi sa netačnim navodima kojima zapravo štetu nanosi samo svom kredibilitetu.

Takođe, podsjećamo novinarku koja je autorka teksta na neophodnu novinarsku pažnju prilikom prenošenja ovakvih stavova, za koje ste sami mogli da utvrdite da su netačne. Spornim tekstom se pokušava dovesti u pitanje ne samo poslovanje Ministarstva, odnosno Direkcije za javne radove, već i ugled službenika koji se pominju u tekstu kao “povlašeni”, a zapravo se radi o onima koji su svojim radom i odricanjem zaslužili novčanu naknadu na koju po zakonu imaju pravo.

Originalni tekst možete pročitati ovdje.

 

ODJELJENJE ZA KOMUNIKACIJU I PR