Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Seminari „Psihosocijalna podrška djeci/učenicima u stresnim situacijama“ u Bijelom Polju

Objavljeno: 2016-08-31 16:50:04

U periodu od 22. do 25. avgusta 2016. godine realizovana su četiri jednodnevna seminara u okviru područja „Psihosocijalna podrška djeci/učenicima u stresnim situacijama“. Seminari su realizovani na inicijativu Skupštine Opštine Bijelo Polje i Zavoda za školstvo. Predsjednik Opštine Bijelo Polje, Aleksandar Žurić, prepoznao je važnost ovih seminara za vaspitno-obrazovne ustanove u ovoj opštini i ponudio da Opština Bijelo Polje materijalno pomogne realizaciju ovih seminara. Realizovano je po dva seminara programa Krizne situacije i psihološke krizne intervencije u vaspitno-obrazovnim ustanovama i Sigurna komunikacija sa medijima u kriznim situacijama. Seminare je otvorila potpredsjednica Opštine Bijelo Polje, Nemsa Omerhodžić. Na seminarima je prisustvovao po 31 direktor i stručni saradnik iz predškolskih, osnovnoškolskih i srednjoškolskih ustanova iz Bijelog Polja. Rezultati evaulacije seminara su pozitivni, a najveću dobit od seminara učesnici vide u dobijanju konkretnih sugestija, procedura i koraka u adekvatnom reagovanju škola i vrtića u stresnim i traumatičnim situacijama koje ih mogu zadesiti.

Vaspitno – obrazovne ustanove, nastavnici i stručni saradnici mogu se susresti sa vanrednim situacijama, kao što su naprimjer: nasilno ponašanje pojedinaca i grupa u školi, povrede učenika u školi, smrt druga/drugarice iz učionice, smrt nastavnika ili razrednog starješine, samoubistvo, pucnjava u školi, prirodne katastrofe (zemljotresi, poplave, požari), akutna ili hronična bolest učenika, bolesti zavisnosti i sl. a za koje nijesu adekvatno pripremljeni. Vaspitno-obrazovne ustanove, kao značajan segment društva, a koje su pogođene kriznim događajima, mogu kraće ili duže narušiti funkcionalnost ustanova kao unutrašnjeg sistema i pogoditi mentalno zdravlje pojedinaca, kako djece tako i odraslih. Kriza se može odnositi na jednu ili više ustanova, zavisno od vrste i rasprostranjenosti. Cilj seminara je da pripremi školsko osoblje da osjetljivo i efikasno reaguje na potrebe djece i adolescenata u kriznim situacijama. To podrazumijeva spremnost da zaposleni u školi ovladaju vještinama intervencije, odnosno budu informisani o tome kako da reaguju, šta da kažu i urade da očuvaju bezbjedno i podržavajuće okruženje u školi u kriznim periodima.

Takođe, ovi seminari omogućuje vaspitno-obrazovnim ustanovama da se smanji rizik od ličnog snalaženja i donošenja ličnih odluka zaposlenih u situacijama krize i pruža mogućnost da se naučenim vještinama poveća sigurnost onih koji moraju biti podrška učenicima/učenicama.
Seminare su realizovali treneri: Radoje Novović, diplomirani pedagog, Jasmina Đukić, diplomirani psiholog i specijalista Gelštat psihologije i Ana Jovović, diplomirani novinar i urednik Jutarnjih vijesti u RTCG.