U ime Crne Gore na Forumu je učestvovao državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović. U okviru ovog panela su govorili i ministri vanjskih poslova BiH, Kosova, Mađarske, Makedonije i Srbije; Igor Crnadak, Enver Hodžaj, Peter Sijarto i Nikola Poposki i Ivica Dačić kao i zamjenik pomoćnika državnog sekretara u Birou za evropske i evroazijske poslove State Departmenta Hojt B. Ji.
Ambasador Pejović je istakao da je članstvo u EU šansa za države regiona da prevaziđu sukobe iz prošlosti, osnaže dobrosusjedsku saradnju i zajedničim naporima osiguraju rast i razvoj ovog dijela Evrope.
„Proces pristupanja EU ostaje najvažniji faktor održavanja mira i stabilnosti i efikasan mehanizam za nastavak reformi koje će države Zapadnog Balkana približiti najrazvijenijim zemljama Evrope. Značajna ekspertska i finansijska podrška EU i država članica koja nam je na raspolaganju omogućava da brže, kvalitetnije i efikasnije usvajamo evropske standarde i unapređujemo kvalitet života u državama regiona. Za države Zapadnog Balkana ne postoji alternativa članstvu u EU“, istakao je ambasador Pejović. S tim u vezi je podsjetio na značajan okvir koji EU pruža kroz Berlinski proces kojim podstiče i pomaže evropsku perspektivu ovog dijela Evrope. Naglasio je da je ova inicijativa već dala značajan doprinos u infrastrukturnom povezivanju regiona unutar sebe i s EU, čineći Zapadni Balkan ekonomski snažnijim i sigurnijim dijelom evropskog kontinenta.
Učesnici panela su istakli da se proces proširenja, tokom prethodnih godina, pokazao kao jedna od najuspješnijih politika EU i da je svaka nova članica dala novu snagu i kvalitet porodici EU. Naglasili su da, i pored sve veće zahtjevnosti procesa pristupanja, ali i izazova s kojima se suočava posljednjih godina, članstvo u EU i dalje ostaje snažan faktor privlačenja i podsticaja za sprovođenje reformi, održiv napredak i stabilnost.
Ovogodišnji Forum koji je bio prilika za niz bilateralnih susreta naše delegacije, održan je pod nazivom „Osiguranje budućnosti“ i okupio je oko 700 učesnika, visokih zvaničnika, predstavnika državne uprave, diplomatsko – konzularne predstavnike, kao i predstavnike Evropske komisije, Evropskog parlamenta, te međunarodnih organizacija, renomiranih naučnih instituta i privatnih i javnih kompanija.
Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija