Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

REAGOVANJE na izjavu direktora Fonda za zdravstveno osiguranje doc.dr Adisa Balote u emisiji ,,Crveni telefon’' na TVCG dana 07.septembra 2016.godine

Objavljeno: 2016-09-08 23:13:15 Autor: PR sluzba
Povodom izjave direktora Fonda za zdravstveno osiguranje dr Adisa Balote u emisiji ,,Crveni telefon’’ na Televiziji Crne Gore od 07.septembra 2016.godine, Ministarstvo zdravlja informiše javnost da izneseni navodi o zapošljavanju u zdravstvenim ustanovama nijesu tačni, jer Ministarstvo zdravlja, sprovodeći politiku Vlade Crne Gore, između ostalog u kontinuitetu radi na jačanju kadrovskih kapaciteta u zdravstvenim ustanovama poštujući Plan unutrašnje reorganizacije javnog sektora, kao i Plan ljudskih resursa u zdravstvu za period 2013-2022. godine kojim je, između ostalog, predviđeno i povećanje broja doktora na 100 000 stanovnika u Crnoj Gori, kako bi zdravstvena zaštita bila dostupna svim građanima. 

Zdravstveni sistem je kompleksan, pa samim tim i zahtijeva i veliki broj zaposlenih u ostvarivanju prava građana na zdravstvenu zaštitu, koji zdravstvenu djelatnost moraju obavljati kontinuirano. 

Na osnovu potreba zdravstvenih ustanova iskazanih za popunjavanje upražnjenih sistematizovanih radnih mjesta, Ministarstvo zdravlja daje saglasnost na prijem zdravstvenog radnika i zdravstvenog saradnika na upražnjena radna mjesta, u skladu sa aktom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta zdravstvene ustanove, kao i na osnovu detaljnih analiza i potreba koje iziskuje hitnost u rješavnju kadrovskih problema. 

U zdravstvenim ustanovama postupak zapošljenja se odnosi na upražnjena radna mjesta (usljed odlaska radnika u penziju, upućivanja na specijalizaciju, zbog prelaska u drugu zdravstvenu ustanovu, smrti zaposlenog, privremene srpiječenosti za rad, trudničkog i porodiljskog odsustva, ostvarivanja prava na nadoknadu majki sa troje i više djece...), a koja su utvrđena aktom o sistematizaciji (na koje je Ministarstvo finansija dalo saglasnost) i za ista su obezbijeđena sredstva u budžetu Fonda za 2016.godinu. 

Poštujući zakonske procedure, zdravstvene ustanove se nakon saglasnosti Ministarstva zdravlja obraćaju Fondu za zdravstveno osiguranje, da Fond u komunikaciji sa Ministarstvom finansija da dokaz o obezbjeđivanju finansijskih sredstava. Takođe, tokom svojih redovnih aktivnosti Fond je bio u prilici da obustavi isplatu zarada zaposlenim u zdravstvenim ustanovama ukoliko je bilo nepravilnosti u njihovom zapošljavanju i obezbjeđivanju finansijskih sredstava za plate, ali on do sada to nije učinio. 

Za broj izvršilaca, koje pominje direktor Fonda, a u cilju obezbjeđivanja neprekidnog pružanja zdravstvene zaštite,Ministarstvo zdravlja je dalo saglasnost, te izneseni podaci o povećanju broja zaposlenih nijesu tačni, jer je zapošljavanje izvršeno isključivo za upražnjena sistematizovana radna mjesta. Podaci koje je iznio dr Adis Balota za prvih pet mjeseci ove godine, kao i za jul i avgust, a nesaopštavajući podatke za jun od kada je preuzeo da rukovodi ovom ustanovom na osnovu Sporazuma o sprovođenju slobodnih i fer izbora, otvara dilemu svrhe ovakve analize (5 mjeseci, 2 mjeseca). 

Analiza zaposlenja u javnim zdravstvenim ustanovama, urađena od strane Fonda za zdravstveno osiguranje dostavljena je Ministarstvu zdravlja 06.septembra 2016.godine, a ista je već 07.septembra prezentovana javnosti u emisiji ,,Crveni telefon’’. Na ovaj način, Fond je koristeći se nepreciznim podacima bez usaglašavanja sa Ministarstvom zdravlja neprofesionalno informisao javnost. 

Izneseni podaci o zapošljavanju u javnim zdravstvenim ustanovama ne odgovaraju stvarnom stanju, jer se poistovjećuju pojmovi novog zapošljavanja i zapošljavanja radi zamjene privremeno odsutnog zaposlenog. Naime, ugovor o radu na određeno vrijeme zaključuje se zbog zamjene privremno odsutnog zaposlenog. 

Shodno potrebama zdravstvenih ustanova, jedno lice tokom godine može zaključiti više ugovora, kao što i jednog privremeno odsutnog zaposlenog može tokom godine u kontinuitetu da mijenja više lice na osnovu ugovora o radu na određeno vrijeme. Saopštavajući ove podatke dr Adis Balota stvara statistički privid o zapošljavanju većeg broja lica od stvarnog broja zaposlenih poistovjećujući broj zaključenih ugovora sa brojem zaposlenih. 

U emisiji ,,Crveni telefon’’, dr Adis Balota je pokazao i kontradiktornost u odnosu na prethodno iznesene tvrdnje, jer je i sam upućivao zdravstvene ustanove, da ukoliko za to postoji potreba, sprovedu prijem kadra, a da je Fond saglasan,i da za to postoje obezbijeđena sredstva (saglasnost Fonda za zdravstveno osiguranje broj 03-4985 od 06.07.2016.godine Zavodu za hitnu medicinsku pomoć, saglasnost Fonda za zdravstveno osiguranje broj 03-4583 od 20.06.2016.godine Domu zdravlja Rožaje ). U navedenom dopisu prema Zavodu za hitnu medicinsku pomoć stoji: ,,Imajući u vidu djelatnost Zavoda za hitnu medicinsku pomoć i da je Ministarstvo zdravlja saglasno sa prijemom, ukazujemo da se Fond izjašnjava samo o obezbjeđivanju finansijskih sredstava za finasiranje zarada zaposlenih, a u nadležnosti direktora ustanove je da procijeni da li je prijem navedenog kadra u cjelosti neophodan i da donese odgovarajuću odluku’’. 

Ministarstvo zdravlja sprovodi poslovnu politiku poštujući isključivo zakonske procedure, a sve u cilju obezbjeđivanja kontinuirane, dostupne i efikasne zdravstvene zaštite građanima. Izjave dr Adisa Balote koje nijesu precizne i tačne, a i vrijeme i način njihovog saopštavanja, jasno ukazuju da nije cilj da se problem, ako ga ima, riješi, već da se o njemu govori.