Pošto je izostala podrška građana Crne Gore protivnicima svih eneregetskih projekata u našoj državi, lobisti sada pokušavaju na sve načine, pa i netačnom interpetacijom, da dobiju podršku međunarodnih institucija. To neće uspjeti iz više razloga - prvi je da činjenice najbolje demantuju NVO Green Home, koji je pokušao da neistinito predstavi da se Crna Gora u realizaciji projekta Bloka II TE „Pljevlja“ poziva na Energetsku zajednicu. Tu ih najbolje demantuje saopštenje Ministarstva ekonomije objavljeno 09. septembra 2016. godine (http://www.mek.gov.me/vijesti/164567/Reagovanje-Drugi-blok-za-rjesavanje-energetskih-i-ekoloskih-pitanja.html) gdje se navodi:
„Projekat izgradnje Drugog bloka TE ’Pljevlja’ je prioritetni projekat Vlade Crne Gore, koji je kao takav prepoznat u svim njenim strateškim dokumentima, među kojima je i Strategija razvoja energetike Crne Gore do 2030. godine. Riječ je o dokumentu koji je u potpunosti usklađen sa direktivama EU i međunarodnim konvencijama o zaštiti životne sredine i koji je, prije usvajanja, dobio pozitivne ocjene od strane Sekretarijata energetske zajednice u Beču, zvanične institucija EU u oblasti energetike za jugoistočnu Evropu“. Dakle, potpuno je jasno se radi o Strategiji razvoja energetike kao dokumentu koji je dobio podršku Energetske zajednice, a ne pojedinačno bilo koji projekat.
Demantuje ih činjenica da je valorizacija energetskog potencijala UNUTRAŠNJA stvar svake države, i Crne Gore, kao i zemalja EU gdje ima preko 300 termoelektrana.
Demantuje ih i sama Energetska zajednica koja im kaže da „komentari na energetske strategije ne pripadaju pod direktnu nadležnost sekretarijata, jer nemaju direktnog uticaja na ispunjavanje obaveza koje proističu iz članstva u Energetskoj zajednici. Sekretarijat nije komentarisao planove o izgradnji drugog bloka TE ’Pljevlja’, jer je odluka o energetskom miksu odgovornost Crne Gore kao članice sporazuma o Energetskoj zajednici“. Dakle, Sekretarijat energetske zajednice upravo je potvrdio teze iznijete u saopštenju Ministarstva, a to je da Strategija razvoja energetike do 2030. godine, koja je javan dokument, tretira ovo pitanje, kao i da je taj dokument dobio pozitivno mišljenje. Energetska zajednica nije komentarisala, kako sami navode, pojedinačne projekte koji su u domenu suverenosti svake države.
Finalno, kako bi Crna Gora otvorila Poglavlje 15 – Energetika da nisu usklađana sva strateška dokumetna, a posebno Strategija razvoja energetike do 2030. godine sa legislativom EU u ovoj oblasti?
Pošto nije tačna ni tvrdnja ove NVO da je direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač pisao ministru ekonomije, kako se tvrdi u saopštenju ove NVO, obavještavajući ga da „ne podržavaju Drugi blok“, Ministarstvo ekonomije će tražiti od Energetske zajednice da zvanično dostavi stav da li su tačni ovi navodi, što će biti i najbolji doprinos istinitom informisanju javnosti.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVO EKONOMIJE