Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Reagovanje: Turizam i nafta se zajedno razvijaju u Jadranu već 40 godina

Objavljeno: 2016-09-16 23:09:00 Autor: Ministarstvo ekonomije
Povodom saopštenja kandidata za odbornika grupe birača "Uzdignimo Budvu“ Milorada Lopičića, a u cilju boljeg razumijevanja projekta istraživanja nafte i gasa u podmorju Crne Gore i preciznijeg informisanja javnosti, Ministarstva ekonomije saopštava sljedeće:

Istraživanje nafte i gasa u Crnoj Gori ne predstavlja novu aktivnost u području Jadranskog mora, s obzirom na činjenicu da se ovaj resurs u Jadranu istražuje punih 40 godina. Tokom čitavog tog perioda, Jadranska obala nije prestala da bude prepoznatljiva turistička destinacija, a mnoge zemlje koje istražuju i proizvode naftu i gas, poput Hrvatske i Italije, prepoznate po kvalitetnoj industriji proizvodnje i prerade ribe.

Podsjećamo da su u Strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika u crnogorskom podmorju identifikovana osjetljiva područja i ključne mjere za ublažavanje uticaja. Sve mjere koje Studija propisuje su obavezujuće za kompanije koje će sprovoditi aktivnosti na teritoriji Crne Gore. Poštovanje principa i mjera Strateške procene uticaja na životnu sredinu je ugovorna obaveza svih Operatora.

Ni jedna aktivnost vezana za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika neće biti započeta prije nego što se dobije saglasnost na Studiju procjene uticaja na životnu sredinu. Sve mjere koje Studija propiše obevezujuće su za kompanije.

Država je propisala princip “Nultog ispuštanja” (“Zero discharge”) produkata bušenja u more. Svi produkti bušenja moraju biti propisano upakovani i uskladišteni u skladu sa propisima. Država je propisala i obavezu odlaganja opasnog i štetnog otpada, nastalog kao posljedica aktivnosti vezanih za istraživanje i proizvodnju, van granica Crne Gore.

Propisano je strogo poštovanje perioda migracije i sezonskih efekata kako bi se zaštitila morska fauna i biodiverzitet, zabrana vršenja istraživanja tokom perioda migracije i parenja morskih sisara, obaveza sprovođenje procjene uticaja na životnu sredinu (EIA) prije svake aktivnosti, uključujući detaljno snimanje morskog dna zbog utvrđivanja osjetljivosti biodiverziteta, ograničenje sprovođenja aktivnosti u zaštićenim područjima, arheološkim nalazištima, ribarskim zonama, miniskim područjima, pomorskim putevima, Natura 2000 zonama, kao i obavezna primjena EU Direktive o bezbjednosti naftnih i gasnih operacija u podmorju, kao da je ta Direktiva u cjelosti prenesana u crnogorski pravni sistem.

Operatori koji izvode aktivnosti na istraživanju i proizvodnji ugljovodonika poštovaće stroge procedure kako bi se izbjegle akcidentne situacije i ispuštanje hemikalija/ugljovodonika u Jadransko more. U to spada i izrada studija bezbijednosti i plana za postupanje u slučaju akcidentnih situacija (izlivanje nafte) prije započinjanja bilo kakvih aktivnosti. Njihove matične kompanije su izdale garancije kojima se pokriva bilo kakva eventualna šteta ili gubitak direktno uzrokovan njihovim aktivnostima u Crnoj Gori.

PR SLUŽBA
MINISTARSTVO EKONOMIJE