Sastanak je bio posvećen aktivnostima na unapređenju već uspostavljene dobre saradnje između Crne Gore i Republike Malte, kako na planu nauke i istraživanja, tako i u onim djelatnostima koje predstavljaju prioritetne oblasti saradnje za obje zemlje, u prvom redu: zdravstvo, finansijske usluge, pomorska privreda, avio industrija, ali i sistem obrazovanja.
Dr Emanuel Malia je istakao spremnost Malte, kao jedne od 27 zemalja članica EU da aktivno podrži Crnu Goru u svim navedenim oblastima, kao i u svim drugim za koje Crna Gora procijeni da bi podrška Malte bila neophodna. On je takođe istakao da će Malta i dalje, a posebno u svjetlu predsjedavanja EU, od 01. januara 2017. godine, aktivno pružati podršku Crnoj Gori na njenom evropskom putu.Dr Džefri Pulicino Orlando, predsjednik Savjeta za nauku i tehnologiju Republike Malte je informisao ministarku Vlahović o prioritetima Malte u oblasti nauke, istraživanja i inovacija, i naveo, u tome kontekstu, aktivnosti na izradi Strategije pametne specijalizacije (S3), istraživanja u oblasti medicine koja se odnose na razvoj različitih vrsta vakcina a takođe je informisao i o aktivnostima u oblasti elektronike koje Malta ima u saradnji sa drugim članicama EU. Po njegovom mišljenju, Crna Gora i Republika Malta imaju mnogo prostora za zajedničke aktivnosti, počevši od zajedničkog učešća naučnih timova u EU Okvirnom programu za istraživanje i inovacije „Horizont 2020“ (2014-2020), preko bilateralnih naučnih projekata koji će se realizovati na bazi već potpisanog Sporazuma o naučnoj i tehnološkoj saradnji između dvije zemlje pa do mogućnosti koje će se nuditi pod PRIMA inicijativom (oblast poljoprivrede-hrana i vodoprivrede).
Ministarka Vlahović se zahvalila visokim gostima na dosadašnjoj saradnji i podršci i iskazala uvjerenje da će se obostrano dobra saradnja nastaviti i u narednom periodu. Posebno je istakla važnost zajedničkog učešća u „Horizont-u 2020“ kao najznačajnijem evropskom programu za istraživanje do sada, i kao posebno važno istakla saradnju u prioritetnim oblastima kao što su: informaciono-komunikacione tehnologije, oblast zdravstva uključujući i naučne projekte iz ove oblasti, turizam, obrazovanje ali i u svim oblastima koje vode jačanju saradnje između akademske zajednice i privrede. Ovo je posebno značajno, kako je ona istakla, sa pozicije prvog Centra izvrsnosti u Crnoj Gori, ali i prvog Inovaciono preduzetničkog centra „Tehnopolis“ u Nikšiću, uz aktivnosti koje Ministarstvo nauke vrlo aktivno sprovodi u okviru EUREKA programa, COST i drugih evropskih i međunarodnih programa.Očekuje se da će u najskorije vrijeme biti potpisan i Memorandum o razumijevanju kojim bi se preciznije definisali prioriteti u saradnji i još više unaprijedila već postojeća saradnja, imajući u vidu sličnosti između dvije države.U sastavu Delegacije Malte, pored dr Emanuela Malie, bili su i dr Džefri Pulicino Orlando (Jeffrey Pullicino Orlando), predsjednik Savjeta za nauku i tehnologiju i Ticijano Musu (Tiziano Mousu), počasni konzul.
Takođe je obostrano konstatovano da realizacija zajedničkih prioriteta može biti intenzivnije sprovedena u narednom periodu kroz zajedničko prijavljivanje projektnih prijedloga u evropskim programima kakvi su, u prvom redu, „Horizont 2020“, COST ali i onima koji jačaju saradnju nauke i privrede kroz program za tržišno orjentisana preduzeća kakav je EUREKA.
Pored prof.dr Nikolaisa, sastanku je prisustvovao i Nj.E. Vinćenco Del Monako (Vincenzo Del Monaco), izvanredni i opunomoćeni ambasador Republike Italije u Crnoj Gori.