Dnevni list „Dan“ objavio je u srijedu, 28. septembra 2016. godine na strani 2 programski sadržaj pod naslovom „Iseljenika se sjete pred izbore“ u kojem je iznijeto više neistinitih tvrdnji.
Radi ispravnog informisanja javnosti saopštavamo:
1. Neistinita je tvrdnja objavljena u navedenom programskom sadržaju u posebnom okviru pod naslovom „Nejasno kako su članovi birani“ da je predsjednik Vlade Milo Đukanović „izabran za predsjednika Savjeta“ te samim tim ni tvrdnja da je „nejasno po kojem je kriterijumu“ predsjednik Vlade „izabran“ na tu dužnost.
Ne postoji ni jedno utemeljenje za ovakvu tvrdnju. Predsjednik Vlade nije predsjednik Savjeta za saradnju sa iseljenicima već je na tu dužnoset izabran dr Nenad Popović, specijalista za ortopediju vilica iz Njemačke, porijeklom Kotoranin.
2. Neistinita je tvrdnja iz naslova teksta u okviru da je „nejasno kako su birani članovi (Savjeta)“.
Članovi Savjeta izabrani su u skladu sa članovima 13-24 Zakona o saradnji sa iseljenicima („Sl. list Crne Gore“, br. 47 od 18. avgusta 2015.) koji su u potpunosti poštovani do posljednjeg slova Zakona u proceduri o kojoj je javnost pravovremeno informisana za šta postoje dokazi na portalu Vlade i podportalu Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija.
Shodno članu 13 Zakona o saradnji Crne Gore sa iseljenicima, odnosno obavezi formiranja Savjeta za saradnju sa iseljenicima, ministar vanjskih poslova i evropskih integracija je imenovao Komisiju za praćenje postupka izbora članova Savjeta za saradnju sa iseljenicima (Rješenje br. 05/2-959 od 14. marta 2016.).
Na osnovu Javnog poziva za kandidovanje predstavnika iseljenika za članove Savjeta za saradnju sa iseljenicima (objavljenog na internet stranici Uprave za dijasporu 7. marta 2016. godine i produženog 29. marta 2016. godine) Komisija je utvrdila Listu kandidata koji zadovoljavaju uslove odnosno Listu organizacija koje ne zadovoljavaju uslove Javnog poziva (obije liste objavljene su na sajtu Uprave za dijasporu 26. aprila o.g.). Lista kandidata predloženih za članove Savjeta za saradnju sa iseljenicima sadržala je predloge 51 kandidata za članove Savjeta koje su predložila 54 udruženja iz 22 države.
Nakon razmatranja Liste kandidata, Komisija je, u skladu sa članom 21 Zakona o saradnji Crne Gore sa iseljenicima, 9. juna 2016. godine raspisala izbore za članove Savjeta u osam država (Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Kanada, Njemačka, Slovenija, Srbija i Švajcarska) u kojima je broj predloženih kandidata veći od broja propisanog članom 16 ovog zakona.
Glasanje je sprovedeno 16. juna kada su Upravi za dijasporu, na osnovu Uputstva za izbor članova Savjeta za saradnju sa iseljenicima koji je Komisija sačinila i objavila (8. juna na sajtu Uprave), elektronskim putem dostavljeni glasački formulari udruženja-organizacija. Komisija je na svom poslednjem sastanku, 17. juna 2016. godine, utvrdila konačnu listu kandidata predloženih za članove Savjeta (objavljena na stranici Uprave 23.6.2016. godine).
Shodno članu 22 ovog Zakona, Upravi su dostavljeni predlozi kandidata za članove Savjeta iz organa državne uprave, opština i drugih institucija, dok je, shodno članu 23 ovog Zakona, ministar vanjskih poslova donio Rješenje o imenovanju članova Savjeta iz reda istaknutih ličnosti (Rješenje br. 015/1-55/89-2).
Shodno gore navedenom, a na osnovu članu 24 ovog Zakona, Ministarstvo vansjkih poslova i evropskih integracija dostavilo je Vladi predlog aktra o obrazovanju Savjeta.
Vlada Crne Gore je, na 167. sjednici održanoj 28. jula 2016. godine, donijela Rješenje o imenovanju Savjeta za saradnju sa iseljenicima br. 08-2095/4. Predmetni materijal i zaključci dostupni su na portalu Vlade – odjeljak sjednice – 167. sjednica.
Savjet čini 40 članova iz reda iseljenika, 33 člana iz organa državne uprave, opština i drugih institucija i 5 članova iz reda istaknutih ličnosti.
Konstitutivna sjednica Savjeta, održana 27. septembra 2016. godine, dakle, završni je čin transparentne procedure sprovedene u skladu sa Zakonom.
Iz navedenog je jasno da je tvrdnja o tome da je „nejasno kako su birani članovi“ neosnovana i tendenciozna.
3. Neistinita je tvrdnja iz naslova teksta da se država „sjeti iseljenika samo pred izbore“.
Formiranju Savjeta, čija je procedura detaljno ovdje opisana, prethodio je niz proceduralnih koraka:
Institucionalno-pravni okvir za saradnju sa iseljenicima je suštinski unaprijeđen transformacijom Centra za iseljenike u Upravu za dijasporu (1. oktobra 2013. godine), kao organa u sastavu Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija, kao i izradom Zakona o saradnji Crne Gore sa iseljenicima.Pripreme za izradu, pisanje zakona, javna rasprava u odnosu na tekst zakona, kao i komunikacija sa Sekretarijatom za zakonodavstvo i svim relevantnim ministarstvima i institucijama koji imaju dodirnih tačaka sa ovom problematikom, sprovedeni su tokom 2013/2014 godine.
Vlada Crne Gore je 20. novembra 2014. godine utvrdila predlog Zakona o saradnji Crne Gore sa iseljenicima, dok ga je Skupština Crne Gore usvojila 31. jula 2015. godine. Oba koraka tranaparentno su saopštena javnosti i sav materijal moguće je lako pronaći na portalima Vlade i Skupštine.
Usvajanje Zakona o saradnji Crne Gore sa iseljenicima pratilo je i usvajanje Strategije saradnje sa iseljenicima za naredni četvorogodišnji period od 2015 – 2018, koju prati i Akcioni plan njene realizacije.
Iz navedenog je jasno da nema utemeljenja tvrdnja iz naslova programskog sadržaja da se „iseljenika sjete samo pred izbore“.
Konstatujemo da je većina činjenica koje su ovdje iznijete pomenuta u obraćanju direktora Uprave za dijasporu Predraga Mitrovića, da je obraćanje bilo otvoreno za javnost i da su video snimak i tekst obraćanja objavljeni na podportalu Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija te su, dakle, sve relevantne informacije bile dostupne javnosti 27.09.2016. u 15:25, odnosno prije nego što je predmetni programski sadržaj objavljen.
Konstatujemo da su sve navedene činjenice ignorisane u tekstu i da je, naprotiv, tekst objavljen uprkos tome što navedene činjenice opovrgavaju ključne iznijete tvrdnje. Takođe konstatujemo da autor nije prije objavljivanja teksta konsultovao nadležne institucije što je bio dužan da učini shodno Kodeksu novinara Crne Gore.
UPRAVA ZA DIJASPORU / SLUŽBA ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU VLADE CRNE GORE