S obzirom na navode u današnjem izdanju dnevnog lista Dan, u tekstu pod nazivom Pokušao da podijeli osam stanova mimo zakona, Ministarstvo održivog razvoja turizma daje reagovanje:
Ministarstvo održivog razvoja i turizma nije imalo nikakav skriveni interes da radi na obezbjeđivanju stanova u Mojkovcu i Plužinama, i to iz dva prosta razloga:
ne donosi Ministarstvo odluku o dodjeli stanova, već to rade opštne. A
Plužine su pritom opština u kojoj vlast uopšte ne vrši partija kojoj pripada ministar Gvozdenović. Ministarstvo dakle samo stvara uslove za rješavanje stambenih potreba kroz, između ostalog, Zakon o socijalnom stanovanju koji pripada ovom resoru, a ne Ministarstvu rada i socijalnog staranja. Da ne govorimo o tome da su upravo na inicjativu ovog ministarstva opredjeljena sredstva u Budžetu za tu namjenu.
Dalje, izloženi smo oputužbama da je priča o stanovima došla u “sumnjivo“ predizborno vrijeme. No, sama procedura nakon jučerašnje informacije o rješavanju stambenih potreba, traje i po pola godine. Da smo imali namjeru da spojimo priču o dodjeli stanova sa periodom pred izbore, logično bi bilo da se se ona inicira mnogo ranije. No, evidentno je da
upiranje prstom u vezi sa predizbornim zloupotrebama uvijek interesantno i lako za plasiranje, iako nema ama baš nikakvo uporište u činjenicama.
Po sličnom principu realizovan je prošle godine projekat u saradnji sa MUP-om, na čijem čelu je bio današnji ministar finansija, pa tada nijesu predočene sumnje u regularnost procesa koje se pominju u današnjem tekstu.
Dakle ovaj postupak predstavlja samo nastavak već započetih aktivnosti tokom 2014. godine, kada je otpočeo Projekat rješavanja stambenih pitanja socijalno ugroženih kategorija stanovništva na sjeveru CG.
Žalimo što ministri, prije ishitrene reakcije prema medijima, nijesu konsultovali ovo Ministarstvo kao predlagača informacije. S tim u vezi, čini nam se logičnim i pitanje:
da li je zloupotreba dostavljanje medijima materijala koji nijesu prošli Vladu, tj. koji su u proceduri? Pritom začinjeni komentarima na koje Ministarstvo nije ni imalo prilike da odgovori jer pitanja Dana nijesu, zbog tehničkih problema, primljena. Uz to, traženo je da se odgovori pošalju odmah. A povrh svega, novinar je, ne prvi put, procijenio da planiranje glavnog teksta na naslovnci, u kome se optužuje Ministarstvo, nije dovoljno važno da bi se telefonski obavijestio neko od predstavnika PR službe.
Na kraju, ovo Ministarstvo ponosno je na sve što je uradilo na rješavanju stambenih potreba građana. I za projekat 1000plus optuživani smo da je predizborni, pa smo njime na kraju transparetno riješili stambeno pitanje preko 2000 građana, i to praktično bez bilo kakvih sporova, problema i sumnji. A ako imate hiljade građana koji učestvuju u projektu kojim se rješava jedno od njihovih vitalnih životnih pitanja, i od toga jako mali broj primjedbi uglavnom tehničke prirode, onda mora da ste nešto jako kvalitetno uradili. U tom kontekstu, iskoristićemo i ovu priliku da sa zadovoljstvom najavimo planove za nastavak 1000plus, s obzirom da je nakon nedavnog sastanka sa CEB-om zatraženo 10 miliona eura za ovu namjenu, i to za Sjever Crne Gore, penzionere, mlade bračne parove, osobe sa invaliditetom i druge prioritetne grupe. I ovdje naravno očekujemo neutemeljene optužbe. I očekujemo da ćemo ih, kao i do sada, uspješno i bez problema demantovati.
Izjavu ministra Gvozdenovića ovim povodom nakon sjednice Vlade možete naći na serveru Vlade Crne Gore.