28. septembar se obilježava kao Svjetski dan borbe protiv bjesnila u cijelom svijetu u cilјu jačanja svijesti o opasnosti koju ova bolest predstavlјa za zdravlјe lјudi i životinja i mjerama za što efikasniju prevenciju i kontrolu.
Kao i ranijih godina, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Ministarstva polјoprivrede i ruralnog razvoja, obiljležava 28. septembar svojim aktivnim učešćem u borbi protiv bjesnila i to promovisanjem kontinuirane vakcinacije pasa i mačaka, sprovođenjem oralne vakcinacije lisica i drugih divlјih životinja i edukacijom stanovništva i stručne javnosti.
Vakcinacija pasa i mačaka je je zakonska obaveza vlasnika i držalaca životinja i predstavlja jedan od najefikasnijih načina za spriječavanje pojave bjesnila, odnosno zaštite pasa, mačaka i ljudi. Iz budžeta Uprave obezbjeđuju se sredstva za nabavku dovoljnog broja vakcina za zaštitu pasa u azilima za napuštene životinje. Vakcinacija se vrši jednom godišnje, a vakcinaciji podliježu svi psi i mačke stariji od tri mjeseca.
Uz podršku Evropske unije, od 2011. godine, u kontinuitetu se sprovodi oralna vakcinacija lisica i drugih divljih životinja, vazdušnom distribucijom vakcina –mamaca na cijeloj teritoriji Crne Gore. Cilj je stvoriti dovoljno visok nivo zaštite populacije divljih životinja protiv ove bolesti, a posljedično prekinuti lanac prenošenja virusa sa divljih na domaće životinje i ljude. Veterinarska služba sprovodi monitoring - nadzor i vrši analizu podataka o sprovedenim oralnim vakcinacijama divlјih životinja na osnovu kojih je utvrđena visoka efikasnost vakcinacije na terenu.
Da smo na dobrom putu ka iskorijenjivanju ove opake bolesti, govori činjenica da bjesnilo nije zabilježeno ni kod domaćih ni kod divlјih životinja od marta 2012.godine. Ovo je epidemiološki značajno za Crnu Goru naročito imajući u vidu da se bjesnilo pojavljivalo prije 2012.godine uglavnom kod divlјih životinja uz povremeno pojavlјivanje kod domaćih živitinja koje su bile u kontaktu sa divlјim lisicama.
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove upućuje apel vlasnicima pasa i mačaka, kao i lovcima da, u interesu zaštite zdravlja ljudi i životinja, svoje životinje redovno vakcinišu protiv bjesnila.
Imajući u vidu da psi i mačke lutalice mogu predstavljati najveću prijetnju u prenošenju bjesnila na ljude, vrlo je važna uloga organe loklane samouprave koji su dužni da preduzmu mjere iz svoje nadležnosti na zbrinjavanju pasa i mačaka lutalica u skladu sa Zakonom o zaštiti dobrobiti životinja.