Umjesto što zamjera Ministarstvu ekonomije što se „poziva na evropske standarde“, Dejan Mijović nije, ni u ponovljenom reagovanju, naveo koje su to „nešto skuplje termoelektrane sa naprednijom tehnologijom“?
Ministarstvo ekonomije je precizno dostavilo javnosti šta predviđa projekat Bloka II TE Pljevlja, a to je instalisana snaga ne manje od 254 MW i neto efikasnosti ne manje od 39,5%, po cijeni od 324,5 miliona eura u skladu sa usaglašenim EWA i EPC ugovorima (Ugovor o uslugama izrade Glavnog projekta i Ugovor o izvođenju radova) i parametrima koji su traženi tenderom. Škoda Praha se obavezala da će ponuđenim tehničkim rješenjem ispoštovati garantovane uslove EU standarda za PC tehnologiju sagorijevanja uglja u TEP-II. Planirana godišnja proizvodnja iz Bloka II TE “Pljevlja” će biti 1.600 / 1.700 GWh, u zavisnosti od godine. Predviđene su savremene najbolje raspoložive tehnike (BAT), koje uključuju sve mjere čišćenja otpadnih gasova u skladu sa DIRECTIVE 2010/75/EU OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL of 24 November 2010 on industrial emissions (Integrated pollution prevention and control): emisija SO2: do 150mg/nm3, emisija NOx: do 200 mg/nm3, emisije prašine: 10 mg/nm3. Pored toga, česka kompanija je potvrdila da ova ponuda obuhvata i postrojenje za selektivnu katalitičku redukciju oksida azota (SCR) u slučaju definisanja još rigoroznijih međunarodnih strandarda ukoliko se pojave u budućnosti.
Dakle, vrlo precizno je definisano šta je predviđeno u svim aspektima - od cijene, preko tehničko-tehnoloških uslova, do zaštite životne sredine. Do ugovora se došlo i na bazi analiza renomiranih kompanija Poyry, Fichtner i Deloitte, koje su sve dostupne javnosti. Kao alternativu ovome Mijović nudi „nešto skuplju termoelektranu sa naprednijom tehnologijom“?
Što se tiče podataka iz analize Fichtnera, javnosti pamti da su čak i stručnjaci Fichtnera na konferenciji za novinare molili da se ne interpretiraju pogrešno njihovi nalazi i analize kada je riječ o potencijalima uglja u pljevaljskom basenu. Fichtner navodi scenario optimalnog funkcionisanja rudnika, ali Mijović izbjegava da kaže šta će biti sa radnicima u slučaju da se ne realizuje projekat Bloka II.
Što se tiče tvrdnje da A2A može da proda svoje akcije u EPCG kome hoće, Mijović opet izbjegava da odgovori javnosti šta predstavlja rješenje za koje se on zalaže, a to je da ugovor sa A2A nije potpisan? Ponavljamo – interesi Države u EPCG su zaštićeni na više nivoa, od put opcije, do prava preče kupovine koje, podsjećamo, ostaje na snazi i kad ugovor istekne. Šta je alternativa Mijovića?
PR SLUŽBA
MINISTARSTVO EKONOMIJE