Ministarstvo kulture je 4. i 5. oktobra u Bijelom Polju organizovalo radionicu za mlade pod nazivom „Različitost kao izazov: odbacivanje ili uključivanje“, kao dio međunarodnog programa za dijalog Fondacije „Ana Lind“.
Radionica je održana u Kući Rista Ratkovića, uz učešće učenika Gimnazije „Miloje Dobrašinović“, Srednje stručne škole i Srednje elektro-ekonomske škole, a u saradnji sa JU Ratkovićeve večeri poezije.
Pitanja koja su bila u fokusu radionice, kojom su moderirali Nataša Nelević, teatrološkinja, i filmski reditelj Dušan Kasalica su se odnosila na prihvatanje različitosti u savremenim društvima, kao ključnog izazova ne samo suživota, već i razvoja zajednica i moderne civilizacije. Bilo je riječi i o postojanju brojnih religijskih, ideoloških, psiholoških, kulturoloških, ekonomskih i drugih činiolaca koji podstiču neprihvatanje različitosti i produbljuju konflikte.
U prvom dijelu radionice učenici su imali priliku da usvoje nova znanja o značaju tolerancije u savremenom društvu i neophodnosti aktivnog djelovanja i zalaganja za multikulturalizam u svojoj sredini. Nakon toga program je organizovan kroz projekcije selektovanih primjera iz različitih audio vizuelnih sadržaja, diskusiju i njihovo kritičko sagledavanje u kontekstu tema radionice.
Radionica je dio projekta „Ono što nas spaja“ u okviru kojeg su ove godine slični programi neformalnog obrazovanja u oblasti promocije međukulturnog dijaloga održani u Baru, Tivtu i Nikšiću.