Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

SAOPŠTENJE: Prezentovan “Informator za zdravstvene radnike o trgovini ljudima”

Objavljeno: 2016-10-04 21:22:00 Autor: Ministarstvo zdravlja / Služba za odnose s javnošću
Ministarstvo zdravlja prezentovalo je u utorak, 04.10.2016.godine „Informator za zdravstvene radnike o trgovini ljudima, koji ima za cilj da se zdravstveni radnici bliže informišu o samom pojmu trgovine ljudima, indikatorima za rano prepoznavanje žrtava trgovine ljudima, kao i preporukama Svjetske zdravstvene organizacije. U izradi ovog dokumenta učestvovali su, pored Ministarstva zdravlja kao nosioca projekta, Kancelarija za borbu protiv trgovine ljudima, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo rada i socijalnog staranja.
Generalna direktorka Direktorata za biomedicinu u Ministarstvu zdravlja dr Mira Jovanovski Dašić istakla je da je trgovina ljudima jedan od najgrubljih primjera kršenja ljudskih prava radi stvaranja ilegalnog profita, na način što se žrtvama ograničava mogućnost kretanja, onemogućava komunikacija sa porodicom i okolinom, te se u takvim okolnostima na različite načine iskorišćavaju. Ova negativna pojava savremenog društva, kako je kazala, globalno je rasprostranjena i nažalost nije zaobišla ni Crnu Goru, ali, prema ocjenama relevantnih međunarodnih subjekata i zvaničnim statističkim podacima, naša zemlja je uglavnom zemlja tranzita, a u značajno manjoj mjeri zemlja porijekla ili zemlja krajnje destinacije za žrtve trgovine ljudima, sa dominantnim oblikom seksualne eksploatacije.
Samostalni savjetnik u Ministartsvu zdravlja, koji je učestvovao u izradi Informatora, Radule Dragović, kazao je da zdravstveni radnici svoj doprinos u borbi protiv trgovine ljudima mogu dati tako što će svoja znanja i vještine upotrijebiti da, pored postavljanja dijagnoze i liječenja aktuelnog zdravstvenog problema, aktivno rade i na prepoznavanju potencijalnih slučajeva trgovine, kako bi svaki takav slučaj prijavili nadležnim državnim organima a prije svega policiji, u propisanoj proceduri. On je istakao da zdravstveni radnici moraju dokumentovati utvrđene činjenice, što bi kasnije moglo da ima veliki značaj u eventualnim policijskim istragama ili sudskim postupcima.
Savjetnica u Kancelariji za borbu protiv trgovine ljudima Vlade Crne Gore, Tijana Šuković saopštila je da je to što su u Crnoj Gori zabilježeni samo pojedinačni slučajevi trgovine ljudima, rezultat koordiniranih aktivnosti u primjeni nacionalne politike u ovoj oblasti.