Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Reagovanje: Nećemo dozvoliti politizaciju Bloka II TE „Pljevlja“

Objavljeno: 2016-10-05 18:22:00 Autor: Ministarstvo ekonomije
Najnovije reagovanje Dejana Mijovića, u kojem navodi da je alternativa projektu izgradnje Bloka II TE „Pljevlja“ smjena vlasti 16. oktobra, potvrdilo je crnogorskoj javnost da Mijović ne polemiše o termoelektrani i navodnoj „nešto skupljoj, ali modernijoj tehnologiji“, već o vrlo preciznim poltičkim porukama. Dakle, javnost se sada uvjerila da se ne radi o pitanju Bloka II TE „Pljevlja“, već o politikanstvu URA i korištenju strateških projekata u predizborne svrhe.

Mijović se, umjesto odgovora na otvoreno pitanje koje to tehnologije predlaže i koja rješenja, u skladu sa kojim pravilima i direktivama, i koliko bi to koštalo sa kojim izvorima finansija, u svom saopštenju poziva na Vladina dokumenta! Dakle, opet nije odgovorio javnosti koje tehnologije navodno predlaže kao alternativu Vladinom projektu koji predviđa Izgradnju II Bloka TE „Pljevlja“ u skladu sa garantovanim uslovima i standardima Evropske unije za PC tehnologiju sagorijevanja uglja u II Bloku TE Pljevlja. Dalje predviđa primjenu moderne i najbolje dostupne tehnologije (BAT), uključujući sve aktivnosti na čišćenju otpadnih gasova u skladu sa direktivama EU. Dakle, objavljena je sva „računica” i u oblasti tehničko-tehnoloških rješenja, zaštite životne sredine, kao i u dijelu finansiranja i cijene projekta.

Kada je riječ o Mijovićevoj interpretaciji podataka iz analiza renomiranih kompanija Fichtner i Deloitte, podsjećamo da nije prvi put da se manipuliše nalazima Fichtnerovih studija do te mjere da su stručnjaci ove kompanije na pres konferenciji pozivali da se njihovi nalazi o potencijalima pljevaljskog basena ne tumače pogrešno. Dakle, o tome može da posvjedoči čitava crnogoska javnost. Vlada je vrlo precizno definisala šta je predviđeno u svim aspektima ovog projekta - od cijene, preko tehničko-tehnoloških uslova, do zaštite životne sredine, a sve na bazi analiza renomiranih kompanija Poyry, Fichtner i Deloitte, koje su dostupne javnosti. Dakle, Ministarstvo ekonomije je dalo javnosti na uvid svu dokumentaciju koja se tiče ovog projekta, dok ostaje nejasno na bazi čega, odnosno kojih analiza Mijović polemiše? Ili je možda jasno da Mijović nema ni analize, ni rješenja koja bi bila alternativa Vladinim - u suprotnom, zašto ih ne da javnosti na uvid?

Dakle, Ministarstvo ekonomije će i dalje nastaviti da polemiše činjenicama i argumentima i neće dozvoliti da Mijović politizuje ovaj strateški važan projekat, koristeći ga za prikupljanje sitnih političkih poena.

PR SLUŽBA
MINISTARSTVO EKONOMIJE