15. oktobar je i Međunarodni dan bijelog štapa. Međutim, ovaj dan ne simbolizuje samo bijeli štap kao zaštitni znak lica sa oštećenim vidom, već je i dan kada odajemo počast svemu postignutom u cilju sve veću uključenosti ovih osoba u društvo. Upotreba bijelog štapa inicirana je još 1930. godine, od strane Gili Herbmont, ali počinje da se koristi tek nakon Drugog svjetskog rata. 1964., Lindon Džonson, tadašnji predsjednik SAD, proglašava ovaj dan Međunarodnim danom bijelog štapa.
Crna Gora je unaprijedila svoj zakonodavni okvir za zaštitu lica sa invaliditetom usvajanjem posebnog Zakona o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom 2015. godine. Ovim Zakonom je definisana i obaveza svih institucija da licima sa oštećenim vidom omoguće adekvatan pristup na Brajevom pismu, u cilju olakšavanja njihove komunikacije i kretanja.
U Crnoj Gori, licima sa oštećenim vidom, kroz zakonsku regulativu, obezbijeđeni su neophodni uslovi da glasaju uvođenjem posebnog glasačkog šablona, pomoću kojega ove osobe mogu glasati bez pratioca i ne moraju poznavati Brajevo pismo.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava na ovaj dan poziva sve da razmišljaju u pravcu veće podrške ovim licima na dnevnoj osnovi u pristupu i komunikaciji. Takođe, koristimo priliku da apelujemo na sve poslodavce da pruže veće šanse licima sa oštećenim vidom, kako bi isti mogli da iskažu svoje sposobnosti . Na taj način oni će biti samostalni i aktivni članovi društva, budući da često ova lica postižu značajne rezultate u zanimanjima kojima se bave.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava