Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Održan XV Evropski turistički forum u Bratislavi

Objavljeno: 2016-10-14 21:41:00 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma
Delegacija Ministarstva održivog razvoja i turizma prisustvovala je XV Evropskom turističkom forumu, održanom 11. oktobra 2016. godine, u Bratislavi, u organizaciji Evropske komisije i Ministarstva za transport, građevinarstvo i regionalni razvoj Republike Slovačke, kao predsjedavajućeg Evropskom unijom.

Teme Foruma odnosile su se na osnovne izazove koji stoje pred bržim i efikasnijim razvojem turizma u zemljama Evrope kao što su: uspostavljanje povoljnijeg biznis okruženja u cilju unapređenja konkurentnosti sektora turizma u EU – aspekt oporezivanja, „sharing“ poslovanje i digitalna transformacija u sektoru turizma u Evropskoj uniji.

Forumu su prisustvovali visoki zvaničnici ministarstava evropskih država u kojima je turizam značajna privredna grana, kao i predstavnici Evropske komisije, Svjetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija, Svjetskog savjeta za putovanja i turizam, brojnih udruženja hotelijera, turističkih i putničkih asocijacija/agencija, kao i naučnih institucija.

Značaj turizma, njegov uticaj na BDP i ukupnu privredu, kao i prepreke koje se javljaju u razvoju, sasvim su jasni i prepoznati od strane svih turističkih poslenika, kao i od strane evropskih institucija. U tom pogledu, prezentacije i rasprave učesnika Foruma bile su usmjerene ka utvrđivanju što uspješnijeg načina za prevazilaženje problema i podizanje nivoa konkurentnosti sektora turizma u Evropskoj uniji.

Jedan og glavnih izazova, koji se mora prevazilaziti zajedničkim aktivnostima su oblast oporezivanja i poboljšanje zakonske regulative, dok se glavne razvojne mogućnosti ogledaju u primjeni inovativnih tehnologija i unapređenju konkurentnosti.

Unapređenje poslovnog ambijenta za brži razvoj turizma, kroz, prije svega, sniženje stope PDV-a u ugostiteljstvu, razvoj novih vidova turističke ponude (kao što je „sharing“ ekonomija), novih načina uspostavljanja direktnog odnosa između turističke ponude i tražnje uz primjenu savremenih tehnologija, samo su dio aktivnosti koji u predstojećem periodu moraju biti predmet posebne pažnje turističkih poslenika, kako u fazi analiziranja ostvarenih rezultata, tako i na planu donošenja odgovarajućih zaključaka i preporuka za razvoj turizma.

Imajući u vidu teme i rasprave vođene tokom Foruma, može se konstatovati da su i aktivnosti koje se realizuju u Crnoj Gori po pitanju smanjenja stope PDV-a za ugostiteljstvo, uvođenja novih oblika poslovanja i smještajnih kapaciteta, državnih podsticaja i razvojnih zona za turizam, zatim po pitanju pojednostavljenja procedure za dolazak organizovanih grupa kineskih turista i viznih olakšica uopšte, sasvim u skladu sa kretanjima koja se odvijaju u državama Evropske unije.

Na marginama Foruma, delegacija Crne Gore vodila je bilateralne razgovore sa učesnicima u cilju definisanja narednih koraka u pravcu stvaranja preduslova za dalji održivi razvoj turizma, kao i za podizanje nivoa konkuretnosti turističkog proizvoda i na regionalnom i na evropskom nivou.