Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

SAOPŠTENJE: Program kontinuirane medicinske edukacije

Objavljeno: 2016-10-17 21:48:23 Autor: PR služba
Aktivnosti predviđene Programom kontinuirane medicinske edukacije, koju je usvojilo Ministarstvo zdravlja, a koje prema drugim zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori, između ostalih, sprovode Centar za nauku Kliničkog centra Crne Gore i Institut za javno zdravlje, u prvih devet mjeseci ove godine sprovedene su po utvrđenom planu.
Kroz program edukacije koju sprovodi Centar za nauku Kliničkog centra Crne Gore, od januara do septembra ove godine realizovano je 85 aktvinosti, u formi predavanja, kojima je prisustvovalo oko 2 500 ljekara i medicinskih sestara i tehničara. Održana su predavanja iz oblasti kardiologije, ortopedije, radiologije, hirurgije, dermatologije, pedijatrije, psihijatrije i drugih grana medicine.
U proteklih devet mjeseci, aktivnosti koje realizuje Institut za javno zdravlje odvijale su se u skladu sa predviđenim planom, a kontinuiranu medicinsku edukaciju pohađalo je 2055 zdravstvenih radnika (ljekara i medicinskih tehničara). U oblasti edukacije zdravstvenih radnika na nivou primarne zdravstvene zaštite, od planiranih 15 tema, do sada je realizovano 11, dvije su u toku realizacije, a dvije su planirane da budu realizovane u novembru i decembru. Od četiri planirane teme za zdravstvene radnike na nivou sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite, do sada su realizovane tri, dok je realizacije četvrte teme u toku.
Kroz Program kontinuirane medicinske edukacije, do sada su realizovane planirane aktivnosti iz oblasti unaprjeđenja nadzora nad zaraznim bolestima, sistema ranog otkrivanja (skrining) karcinoma debelog crijeva i raka dojke, programa sprovođenja imunoprofilakse, unaprjeđenja reproduktivnog zdravlja i prevencije polno prenosivih infekcija. Stručnjaci iz Instituta za javno zdravlja, između ostalog, sproveli su edukacije i iz oblasti unaprjeđenja rada savjetovališta za dobrovoljno i povjerljivo savjetovanje i testiranje na HIV i druge polno-prenosive infekcije, mikrobiološke dijagnostike infekcija krvi u bolnicama, zatim unaprjeđenja procesa upravljanja u zdravstvenim ustanova na nivou primarnom nivou zdravstvene zaštite i kvalitetnijeg istraživanja zadovoljstva korisnika i zaposlenih kvalitetom pruženih zdravstvenih usluga.
U cilju usavršavanja i unaprjeđenja rada u oblasti mikrobiologije, epidemiologije, zdravstvene ekologije i organizacije zdravstvene zaštite, do sada je 16 zaposlenih iz Instituta za javno zdravlje boravilo na kraćim edukativnim kursevima/radionicama u inostranstvu. Pored unaprjeđenja rada i stručnog usavršavanja, navedene edukacije zaposlenih iz Instituta biće iskorišćene i za pripremu novih tema koje će se obrađivati kroz Program kontinuirane medicinske edukacije.
Organizovani edukativni skupovi bili su veoma posjećeni, a interesovanje zdravstvenih radnika za teme koje su obrađivane, bilo je izuzetno veliko.