Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Rezultati Svjetskog kongresa za zaštitu prirode IUCN-a predstavljeni na regionalnom skupu u Budvi

Objavljeno: 2016-10-20 20:51:49 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Odjeci nedavno održanog Svjetskog kongresa za zaštitu prirode IUCN-a se kroz naš region šire iz Budve, gdje se u periodu 20-21. oktobra održava godišnji skup nadležnih institucija za zaštitu prirode. Naime, skup organizuje Međunarodna unija za zaštitu prirode – IUCN u saradnji sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma Crne Gore.

Osim dogovora o nastavku regionalne saradnje i razmjene ideja o zajedničkim prioritetima u oblasti zaštite prirode, učesnici su imali priliku da saznaju nešto više o vodećim svjetskim inicijativama koje za cilj imaju da pretoče globalne dogovore za održivu budućnost iz 2015. godine u konkretne aktivnosti.

Ministarstvo održivog razvoja i turizma poručilo je da je Crna Gora premašila strateški cilj i da se više od 12 odsto teritorije nalazi pod nacionalnom zaštitom. „Uključili smo sve mehanizme koji omogućavaju preduzimanje mjera za očuvanje biodiverziteta. U postizanju tog cilja, Crna Gora se oslanja na veliki broj potpisanih i ratifikovanih međunarodnih sporazuma. Upravo poštujući sporazume i slijedeći put evropskih integracija, u proteklih nekoliko mjeseci započeli smo niz značajnih aktivnosti od kojih posebno ističemo Nacionalnu strategiju za transpoziciju, te implementaciju i primjenu pravne tekovine u oblasti zaštite životne sredine i klimatskih promjena sa Akcionim planom 2016-2020 i implementaciju IPA projekta za uspostavljanje NATURA 2000 mreže“, poručila je Ivana Vojinović, generalna direktorica Direktorata za životnu sredinu, otvarajući skup.

Ovogodišnji IUCN Kongres je najuspješniji do sada, budući da je preko 10 000 učesnika iscrtalo predlog puta kojim bi čovječanstvo trebalo da krene sa trenutnog raskršća u okviru Havajskih odluka. „Očuvanje prirode i ljudski napredak ne isključuju se međusobno i vjerujem da su za budućnost regiona ključni saradnja i zajednički ciljevi zaštite,“ naveo je Boris Erg, direktor IUCN Regionalne kancelarije za Istočnu Evropu i Centralnu Aziju. „Havajske odluke i novi IUCN standardi zaštite biće nam vodič na tom putu, na koji krećemo upravo danas iz Budve,“ zaključio je Erg.

Narednog dana učesnici će posjetiti Ulcinjsku solanu, prvo područje od međunarodnog značaja za boravak ptica u Crnoj Gori (IBA), a zatim i Emerald stanište Bernske konvencije. Solana, naime, ima veliki značaj kao stanište ptica na međunarodnom planu, budući da se gotovo polovina od ukupnog broja gnijezdećih parova vodenih ptica u cijelom regionu gnijezdi upravo ovdje. Ona zaslužuje zaštitu i odgovarajući način upravljanja, u šta će se učesnici uvjeriti na terenu. Sastanak se organizuje kroz projekat „Planiranje zaštite u jugoistočnoj Evropi“, uz podršku MAVA fondacije.

Video materijal možete naći na http://www.infobiro.tv.