Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Strateški pristupiti zbrinjavanju radioaktivnog otpada

Objavljeno: 2016-10-25 22:32:27 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

U Ministarstvu održivog razvoja i turizma danas je održana javna tribina u okviru Javne rasprave o Predlogu strategije zaštite od jonizujućih zračenja, radijacione sigurnosti i upravljanja radioaktivnim otpadom. Javnu raspravu otvorili su Ivana Vojinović, generalna direktorica Direktorata za životnu sredinu i Gregori Delakut iz Instituta za radioelemente Kraljevine Belgije.

Vojinović je ukazala je na to da su zaštita života i zdravlja ljudi i životne sredine od štetnog djelovanja jonizujućeg zračenja, sigurno i bezbjedno upravljanje radioaktivnim otpadom, unapređenje radijacione i nuklearne sigurnosti i bezbjednosti važne aktivnosti Vlade Crne Gore te da je strateški pristup ovoj problematici neophodan. „Neadekvatno upravljanje iskorišćenim radioaktivnim izvorima i radioaktivnim otpadom može da prouzrokuje negativne posljedice po društvo i životnu sredinu, a samim tim i na susjedne države i cijelu međunarodnu zajednicu. Takođe, neadekvatna briga o bezbjednosti radioaktivnih izvora i materijala i nuklearnih materijala može imati nesagledive posljedice na bezbjednost jedne države i šire, o čemu imamo priliku da se informišemo često putem medija“, saopštila je Vojinović.

Ona je podsjetila da obaveza izrade ove strategije proističe iz Zakona o zaštiti od jonizujućih zračenja i radijacionoj sigurnosti te da je Vlada Crne Gore na predlog Ministarstva održivog razvoja i turizma 22. septembra 2011. godine usvojila prvu Strategiju zaštite od jonizujućeg zračenja, radijacione sigurnosti i upravljanja radioaktivnim otpadom sa Akcionim planom za njeno sprovođenje za period od 2012 do 2016. godine.

Kako je istakla, ova strategija detaljno razmatra sve radijacione djelatnosti koje se obavljaju u Crnoj Gori, stanje u oblasti nuklearne i radijacione sigurnosti i bezbjednosti, mogućnosti potencijalnog stvaranja radioaktivnog otpada kao i to da strategija uvodi nove oblasti koje nisu bile predmet prethodne strategije.

Gregori Delakut istakao je da se nakon revizije ove Strategije od strane njihovog Instituta može zaključiti da je ovaj strateški dokument kompletniji od prethodnog, da pokriva neophodnu problematiku zaštite od jonizujućih zračenja, radijacione i nuklearne sigurnosti i bezbjednosti. Takođe se saglasio sa konceptom pisanja dokumenta, tj. da su na sveobuhvatan način opisani: trenutni status zemlje u ovoj oblasti, zahtjevi EU i Međunarodne agencije za atomsku energiju kao i na koji način i kojom dinamikom će se ti zahtjevi ispuniti. Takođe je naglasio da nacrt Strategije uzima u obzir sve glavne principe međunarodnih standarda koji se tiču zaštite od jonizujućih zračenja, upravljanja radioaktivnim otpadom kao i radijacione i nuklearne sigurnosti i bezbjednosti.