Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Predstavnice Ministarstva za ljudska i manjinska prava na redovnom godišnjem sastanku Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost

Objavljeno: 2016-10-28 21:30:38 Autor: PR služba

Evropski institut za rodnu ravnopravnost organizovao je u Viljnusu 27.-28. oktobra 2016. godine redovni godišnji sastanak službenika/ca iz zemalja koje su u pretpristupnom periodu učlanjenja u EU.

Predstavnice Crne Gore na sastanku su bile službenice Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Biljana Pejovic, načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti i Tatjana Anđelić, načelnica Odjeljenja za evropske integracije, programiranje i implementaciju EU fondova.
One su na sastanku predstavile ono što je u Crnoj Gori urađeno u prethodnih godinu dana u oblasti implementacije politike rodne ravnopravnosti i IPA projekata.

Načelnica Pejović je predstavila bitne izmjene i dopune Zakona o rodnoj ravnopravnosti, koji je Skupština Crne Gore usvojila juna 2015. godine, ukazavši da je Zakon usklađen sa Direktivama EU u oblasti rodne ravnopravnosti.

Takođe je informisala je da je Ministarstvo za ljudska i manjinska počelo proceduru evaluacije Plana aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti 2013-2017 i izrade novog četvorogodišnjeg plana, te da u ovom procesu pomaže ekspertkinja koja je izabrana u okviru IPA projekta.

Načelnica Pejović je naglasila da je u Crnoj Gori formiran Savjet za rodnu ravnopravnost, koji ima 21 člana/icu od kojih su 4 članice NVO - a, i kojim predsjedava ministar za ljudska i manjinska prava. Savjet će doprinijeti daljem jačanju i boljoj implementaciji politike rodne ravnopravnosti na nacionalnom i lokalnom nivou.

Ona je takođe ukazala na razvoj politike u lokalnim samoupravama, i da su sve 23 opštine u Crnoj Gori potpisale sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i kancelarijom OEBS-a Memorandume o saradnji u oblasti implementacije politike rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou. Dosada je 11 opština usvojilo lokalne akcione planove za rodnu ravnopravnost, u 12 je formiran Savjet za rodnu ravnopravnost, dok 6 opština ima posebna sredstva za implementaciju politike rodne ravnopravnosti u okviru svojih godišnjih budžeta.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i Zavod za statistiku Crne Gore – MONSTAT potpisali su Memorandum o saradnji na realizaciji projekta u vezi sa izradom “Indeksa rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori i ostalih zajedničkih aktivnosti u oblasti antidiskriminacije, rodne ravnopravnosti i manjinskih prava” – navela je načelnica Pejović u svom obraćanju.

Načelnica Anđelić je predstavila aktivnosti koje su implementirane u okviru IPA 2014 projekta: "Podrška antidiskriminacionim i politikama rodne ravnopravnosti".
Projekat je odobren Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, uz finansijsku podršku Evropske komisije, a implementira ga kancelarija UNDP-a u Crnoj Gori. Vlada Crne Gore i UNDP takođe imaju finansijsku kontribuciju u ovom projektu.

Ona je naglasila da je veoma bitno da su mjere za implementaciju politike rodne ravnopravnosti uključene u akcione planove za pregovaračka poglavlja 23 - Pravosuđe i temeljna prava i 19 – Socijalna politika i zapošljavanje.

Na sastanku održanom u Evropskom instititu za rodnu ravnopravnost prezentovani su programi ovog Instituta, koji se odnose na indeks rodne ravnopravnosti, statističku bazu podataka u oblasti rodne ravnopravnosti, statistike u vezi rodno zasnovanog nasilja i gender- mainsteaming-a.

Načelnice Pejović i Anđelić su zahvalile Evropskom institutu za rodnu ravnopravnost na dosadašnjoj saradnji sa Crnom Gorom, i naglasile da će dalje unapređenje i implementacija politike rodne ravnopravnosti i dalje biti u fokusu politike Vlade Crne Gore, koja je već u ovoj  oblasti postigla mjerljive rezultate.