Sedam zemalja prijavilo je pojavu oboljenja ljudi uzrokovanu bakterijom Salmonella Enteridis (ukupno 112 potvrđenih i 148 sumnjivih slučajeva) u vremenu između 1. maja i 12. oktobra ove godine.
Slučajeve salmoneloze prijavile su Belgija, Danska, Luksemburg, Holandija, Norveška, Švedska i Velika Britanija, dok je Hrvatska prijavila niz slučajeva vjerovatno povezanih s navedenim izbijanjem bolesti, uključujući jedan smrtni slučaj.
Metodom sekvencionisanja cijelog genoma, ispitivanjem hrane i životne sredine te identifikacijom izvora zaraze ustanovljena je veza između centra za pakovanje jaja u Poljskoj i navedenih izbijanja bolesti. Dokazi sugerišu kako su jaja i proizvodi od jaja najvjerovatniji izvor zaraze. Iz pomenutog objekta nije bilo uvoza jaja u Crnu Goru. Nadležna tijela u Poljskoj i zemlje članice u koje su sumnjiva jaja uvezena, zaustavile su dalju distribuciju.
Kako bi se spriječilo daljnje izbijanje bolesti i omogućila brza identifikacija potencijalnih novih slučajeva, Evropski centar za sprječavanje i kontrolu bolesti (ECDC) i Evropska agencija za bezbjedonst hrane (EFSA) preporučile su zemljama članicama EU pojačani nadzor.
Pogođene zemlje treba da nastave razmjenjuju informacije o epidemiološkim, mikrobiološkim i ispitivanjima životne sredine, uključujući izdavanje bitnih obaviještenja putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (RASFF) te Sistema ranog upozorenja i odgovora (EWRS) koji predstavlja službeni kanal obavještavanja o prekograničnim prijetnjama.
Prateći ozbiljnost ovoga događaja, novi zabilježeni slučajevi, takođe, se moraju prijavljivati u Epidemiološki informacijski sistem za nadzor bolesti koje se prenose hranom i vodom (Epidemic Intelligence Information System for food- and waterborne diseases, EPIS-FWD).
Detaljan
izvještaj EFSA-e i ECDC-a možete pronaći na linku: Zajednička brza procjena izbijanja
bolesti– Izbijanje bolesti uzrokovano bakterijom S. Enteridis u većem broju
zemalja