Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Izvještaj o javnoj raspravi u pripremi Predloga zakona o vodi za ljudsku upotrebu

Objavljeno: 2016-11-04 21:28:00 Autor: Ministarstvo zdravlja

Na osnovu člana 12 stav 3 Uredbe o postupku i načinu sprovođenja javne rasprave u pripremi zakona („Službeni list CG“, br. 12/12), Ministarstvo zdravlja, je sačinilo

 

IZVJEŠTAJ

o javnoj raspravi u pripremi Predloga zakona o vodi za ljudsku upotrebu

 

 

 

Ministarstvo zdravlja je uputilo Javni poziv zainteresovanoj javnosti (građanima, privrednim društvima i preduzetnicima, stručnim i naučnim institucijama, zdravstvenim ustanovama, državnim organima, organima lokalne uprave, nevladinim organizacijama, medijima i drugim zainteresovanim subjektima za  pitanja koja se uređuju ovim zakonom) da se uključi u postupak pripreme PREDLOGA ZAKONA O VODI ZA LJUDSKU UPOTREBU.

 

Uz Javni poziv objavljen je i Nacrt Zakona o vodi za ljudsku upotrebu.

 

Javna rasprava je sprovedena dostavljanjem predloga, sugestija i komentara u pisanom i elektronskom obliku, saglasno članu 9 stav 1 alineja 2 Uredbe o postupku i načinu sprovođenja javne rasprave u pripremi zakona  i organizovanjem okruglog stola u Podgorici  12. novembra 2015. godine.

Okrugli sto je organizovan u sali Instituta za javno zdravlje, na kome su  predstavnici Predlagača bile Mitra Đurišić, samostalni savjetnik I u Direktoratu za zdravstvenu zaštitu i Slavojka Šuković, samostalni savjetnik I u Direktoratu za upravljanje zdravstvom.

Takođe, predlozi, sugestije i komentari mogli su se dostavljati Ministarstvu zdravlja, na adresu: Podgorica, Rimski trg br. 46, na fax 078/113-128 i na e-mail mzdravlja@gov.me.

 

Na okruglom stolu, kao zainteresovana javnost učestvovali su predstavnici: Instituta za javno zdravlje, D.O.O. „Vodovod i kanalizacija“ iz Podgorice, Regionalnog vodovoda „Crnogorsko primorje“ i Vodovoda Herceg Novi.

Nakon održanog okruglog stola, zainteresovani subjekti su dostavili svoje objedinjene predloge, sugestije i mišljenja u pisanom obliku, kao i Uprava za inspekcijske poslove i Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja.

 

Dati su sledeći predlozi:

1. Institut za javno zdravlje

Predlog 1

Ovaj predlog se odnosi na „izmjenu pojmovnika, mjesta usaglašenosti parametara, preduzimanja aktivnosti usljed iznenadnog akcidentnog zagađenja i obaveze obavještavanja Instituta za javno zdravlje, radi davanja preporuka i uputstava, te određivanja ovlašćene laboratorije, kao i pravno-tehničke ispravke.“ 

S tim u vezi, predloženo je da „u cilju sprječavanja i suzbijanja zaraznih bolesti, a vezano za obezbjeđivanje zdravstveno – ispravne vode za ljudsku upotrebu, pored subjekata koji proizvode vodu bude propisana odgovornost zdravstvene ustanove – Instituta koji će da vrši nadzor nad zdravstvenom bezbjednošću vode za ljudsku upotrebu.“

 

Mišljenje

Predlog se prihvata, uz neophodnu pravno – tehničku doradu.

 

 

 

2. DOO „Vodovod i kanalizacija“ Podgorica

 

Predlog 1

 

„Da se u članu 4 pojasni značenje pojma „indikatorski parametri“.“

 

Mišljenje

Predlog se prihvata.

 

 

Predlog 2

 

Da se u članu 5 objasni izraz „remedijacija“.“

 

Mišljenje

Predlog se prihvata u modifikovanom obliku.

 

Obrazloženje

Nakon dodatnih konsultacija i pojašnjenja, odlučeno je da se ovaj pojam ne koristi u Nacrtu zakona.

 

 

Predlog 3

 

„U članu 8 stav 1 da glasi: „u slučaju iz člana 7 ovog zakona, vlasnik/korisnik unutrašnje vodovodne mreže može da zatraži mišljenje od nadležnog Instituta za javno zdravlje ili institucije kojoj je jedinica lokalne samouprave povjerila poslove vodosnabdijevanja, sanacija vodovodne mreže i obezbjeđivanje kvaliteta i kvantiteta vode za ljudsku upotrebu, koja je usklađena sa vrijednostima parametara iz člana 4 Zakona“. Predloženo je i brisanje stava 2 ovog člana.“

 

Mišljenje

Predlog se prihvata.

 

 

Predlog 4

 

„U članu 10  umjesto termina „komisije“, da se koristi naziv „stručni savjet“ sa sedam predstavnika i predstavnikom akreditovane laboratorije.“

 

Mišljenje

Predlog se djelimično prihvata.

 

Obrazloženje

Predlog za obrazovanje savjeta se ne prihvata jer savjet, kao stručno savjetodavno tijelo obrazuje Vlada, a komisiju obrazuje ministar, a predlog da član komisije bude predstavnik akreditovane laboratorije se prihvata.

 

 

Predlog 5

 

„Stav 2 člana 12 da glasi: „Analizu uzoraka vode za ljudsku upotrebu koji su uzeti u objektima prije izdavanja upotrebne dozvole može da vrši akreditovana laboratorija. Akreditovana laboratorija u sastavu pravnog lica koju održava, odnosno vrši vodosnabdijevanje ne mogu uzimati i ispitivati uzorke vode za ljudsku upotrebu iz distributivnog sistema pod svojim nadzorom, osim u svrhu interne kontrole“.“

 

Mišljenje

Predlog se prihvata, uz neophodnu pravno – tehničku doradu.

 

 

Predlog 6

 

„Stav 1 člana 13 da glasi: „Pravno lice mora da ima sistem snabdijevanja vodom za ljudsku upotrebu, uređeno i zaštićeno vodoizvorište/vodozahvat, rezervoare, crpne stanice, glavni dovodni cjevovod, vodovodnu mrežu i sistem za dezinfekciju. Ukoliko u određenoj vodi poslije dezinfekcije i upuštanja u glavni potodni cjevovod, kvalitet vode za ljudsku upotrebu nije usklađen sa parametrima, pravno lice je dužno, da ugradi adekvatnu opremu za tretman vode na kojoj će se dobiti usklađeni kvalitet vode za ljudsku upotrebu“. Predlog je da se ovom članu doda novi stav za regulisanje obaveze pravnog lica koji mora da ima sistem ukoliko se snabdijeva vodom iz druge države koji kao sirovinu koristi površinsku vodu iz vještačkog akumulacionog jezera“.“

 

Mišljenje

Predlog se prihvata, uz neophodnu pravno – tehničku doradu.

 

 

Predlog 7

 

„U članu 24 da se doda novi stav koji glasi: „Ministar nadležan za poslove zdravlja svake godine formira (osniva) Komisiju za nadzor ovlašćenih i akeditovanih laboratorija koje vrše ispitivanja svih faza vode za ljudsku upotrebu. Ukoliko Komisija za nadzor utvrdi neusklađenost u radu laboratorija i sprovođenju analiza vode za ljudsku upotrebu, ministar donosi rješenje kojim se utvrđuje da laboratorija više ne ispunjava propisane uslove ovlašćenja“.“

 

Mišljenje

Predlog se prihvata, uz neophodnu pravno – tehničku doradu.

 

 

 

 

3. Regionalni vodovod „Crnogorsko primorje“

 

Predlog 1

 

„U članu 6 brisati tačku 1 (utvrđivanje maksimalno dozvoljenih vrijednosti parametara vode na izvorištu), a dodati novu tačku 6 - utvrđivanje ovih parametara na mjestu predaje vode korisniku, a pojam „korisnik“ odrediti u značenju izraza.“

 

Mišljenje

Predlog se prihvata.

 

 

Predlog 2

„U članu 11 stav 1 tačka 1 da glasi: „daje stručno mišljenje u postupku davanja odobrenja za odstupanje od vrijednosti parametara iz člana 4 ovog zakona, ukoliko ne postoji mogućnost snabdijevanja sa drugog izvorišta i radi se o parametru koji ne predstavlja potencijalnu opasnost za zdravlje ljudi“.“

 

Mišljenje

Predlog se prihvata.

 

 

Predlog 3

 

„U članu 13, stav 1 da glasi: „pravno lice mora da ima sistem snabdijevanja vodom za upotrebu, uređen i zaštićen vodozahvat/izvorišta, uređaj za tretman kondicioniranjem, ukoliko kvalitet vode na vodozahvatu zahtijeva taj tip obrade, rezervoare, crpne stanice, glavni dovodni cjevovod i vodovodnu mrežu“.

 

Mišljenje

Predlog se prihvata.

 

 

Predlog 4

 

„U članu 15 stav 1, poslije tačke 2 dodati novu tačku koja glasi: „obustavi isporuku vode kada se utvrdi da je došlo do neusklađenosti parametara iz člana 4 ovog zakona i obezbijedi snabdijevanje vodom za ljudsku upotrebu na drugi način korišćenjem rezervnog izvorišta ili na drugi način ukoliko rezervna izvorišta ne postoje“.“

 

Mišljenje

Predlog se prihvata.

 

 

Predlog 5

 

„Poslije člana 20 dodati novi član 20 a) koji treba da glasi: „U cilju obezbjeđivanja zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku upotrebu Ministarstvo donosi Plan kontrola kvaliteta vode na vodozahvatima – iznenadne kontrole u tajnosti, koje sprovode zdravstveno – sanitarni inspektori.

Bližu sadržinu, uslove način i obim kontrola, mjesto i način uzimanja uzoraka vode, metode i druga pitanja koja su od značaja za sprovođenje plana propisuje Ministarstvo.

Rok za donošenje Plana kontrole kvaliteta vode na vodozahvatima – iznenadne kontrole u tajnosti, finansijska sredstva se obezbjeđuju u skladu sa zakonom kojim se određuje državni budžet – opredjeljena za Upravu za inspekcijske poslove“.

 

Mišljenje

Predlog se prihvata, uz neophodnu pravno – tehničku doradu.

 

 

Predlog 6

 

„U članu 21, stav 1 treba da glasi: „Ukoliko se sistemom samokontrole (HACCP), sistematskom kontrolom, monitoringom ili inspekcijskim nadzorom utvrdi da voda za upotrebu ne ispunjava vrijednosti parametara iz člana 4 ovog zakona pravno lice je dužno da izvorište stavi van upotrebe, izvrši analizu o otkrivanje uzroka takvih vrijednosti, kao i preduzme neophodne mjere za njihovo otklanjanje i obezbjeđivanje vode za upotrebu koja ispunjava vrijednosti parametara iz člana 4 ovog zakona. U slučajevima postojanja alternativnog izvorišta za vodosnabdijevanje ono se stavlja odmah u upotrebu.“

 

Mišljenje

Predlog se prihvata.

 

 

Predlog 7

 

„U članu 22 da se doda novi stav koji glasi: „Ukoliko se preduzetim mjerama iz člana 21 stav 1 ovog zakona utvrdi da je do neispunjenja vrijednosti parametara iz člana 4 ovog zakona došlo zbog promjene vrijednosti tih parametara na izvorištu, ponovno korišćenje izvorišta se uspostavlja nakon izvršenih analiza parametara iz člana 4 ovog zakona“.“

 

Mišljenje

Predlog se prihvata.

 

 

Predlog 8

 

„U članu 32 stav 1 poslije tačke 4 dodati novu tačku koja glasi: „Ne obustavlja isporuku vode kada se utvrdi da došlo do neusklađenosti parametara iz člana 4 ovog zakona i neobezbijedi snabdijevanje vodom za ljudsku upotrebu na drugi način korišćenjem alternativnog izvorišta ili na drugi način ukoliko alternativno izvorište ne postoji.“

 

Mišljenje

Predlog se prihvata.

 

 

Predlog 9

 

Osim ovih predloga dati su i komentari za preformulisanje i pojašnjenje predloženih odredbi člana 3, alnija 2, člana 4 stav 1, 2 i 3, člana 5 stav 1, člana 9 stav 1, člana 12 stav 2, člana 16 stav 1, člana 17 stav 3 i člana 27 stav 1.

 

Mišljenje

Predlozi se prihvataju, uz neophodnu pravno – tehničku doradu.

 

 

4. Uprava za inspekcijske poslove

 

Predlog 1

 

„Potrebno je izvršiti pojašnjenje pojedinih pojmova: sistemsko ispitivanje vrijednosti parametara, sistemska kontrola i sl. a u članu 31 da se propiše rok do 31 marta tekuće godine za prethodnu godinu.“

 

Mišljenje

Predlog se prihvata.

 

 

 

5. Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja

Predlog 1

„Primjedbe se odnose na moguća preklapanja određenih odredbi između Zakona o vodama i Nacrta Zakona o vodi za ljudsku upotrebu, pa je dat predlog za izmjenu stava 3 člana 4, da isti glasi: „parametri njihove vrijednosti, provjeru njihove usaglašenosti, način i obim ispitivanja parametara za provjeru usklađenosti propisuje Vlada Crne Gore, na predlog Ministarstva.

Prilikom pripreme navedenog podzakonskog akta treba izvrši njegovo usklađivanje sa Pravilnikom o načinu i obimu ispitivanja kvaliteta vode, u dijelu koji se odnosi na vode za piće, sanitarne i tehnološke potrebe, pri čemu treba napomenuti da ostaje obaveza da Ministarstvo zdravlja donese Pravilnik kojim će se definisati način i obim ispitivanja kvaliteta vode za navodnjavanje, kada se za to steknu potrebni uslovi.“  

 

Mišljenje

Predlog se prihvata.

 

 

Predlagač je u skladu sa prihvaćenim predlozima, mišljenjima i sugestijama, kao i  uz određene pravno-tehničku doradu, pripremio Predlog zakona o obezbjeđivanju zdravstveno ispravne vode za ljudsku upotrebu.

 

MINISTAR,

Prof. dr Budimir Šegrt, s.r.