Izvještaj o Crnoj Gori u dijelu aktivnosti u sklopu 27. pregovaračkog poglavlja je značajno bolji u odnosu na prošlogodišnji i možemo reci da je Crna Gora ostvarila progres u ovoj oblasti tokom 2016.
Kada je riječ o opštoj spremnosti u oblasti životne sredine i klimatskih promjena, ocijenjeno je da Crna Gora ima određeni nivo spremnosti za članstvo i da je dobar napredak postignut u daljem usklađivanju politika i zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU.
Određeni nivo spremnosti za članstvo imaju i Albanija, Makedonija, Srbija i Turska, dok su Bosna i Hercegovina i Kosovo ocijenjene kao zemlje koje su u ranoj fazi spremnosti za članstvo.
Kada je u pitanju napredak u prethodnih 12 mjeseci, Crna Gora je zabilježila najbolji rezultat, tačnije, ocijenjeno je da je ostvarila dobar napredak, dok su ostale zemlje ostvarile određeni napredak u ovoj oblasti.
U Izvještaju se naglašava da, u predstojećim godinama, Crna Gora treba da posveti posebnu pažnju: implementaciji Nacionalne strategije sa akcionim planom za 27. poglavlje, implementaciji Nacionalne strategije za upravljanje otpadom i Državnog plana za upravljanje otpadom i ratifikaciji Pariskog sporazuma o klimatskim promjenama i početku implementacije nacionalnog namjeravanog doprinosa, u skladu sa EU okvirom za klimatske i energetske politike do 2030.
Kada je riječ o pojedinačnim podoblastima životne sredine, u podoblasti horizontalnog zakonodavstva usklađivanje zakonodavstva je u naprednoj fazi, nivo usklađivanja zakonodavsta u podoblasti kvaliteta vazduha je relativno napredan, dok su podoblasti upravljanje otpadom i zaštita prirode djelimično usklađene sa pravnom tekovinom EU.
U predstojećem periodu fokus Vlade Crne Gore i resornog Ministarstva održivog razvoja i turizma će biti implementacija obaveza definisanih Nacionalnom strategijom za ovo poglavlje, kao i Nacionalnom strategijom za upravljanje otpadom u Crnoj Gori.