Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Bendžamin Perks, generalna direktorica Direktorata za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje i obrazovanje lica sa posebnim potrebama Arijana Nikolić, generalni direktor Direktorata za bezbjednosno- zaštitne poslove i nadzor u Ministarstvu unutrašnjih poslova Miloš Vukčević, izvršna direktorica NVO Roditelji Kristina Mihailović i UNICEF-ov ambasador dobre volje u Crnoj Gori Antonije Pušić alias Rambo Amadues govorili su danas, 16. novembra na predstavljanju aplikacije NETprijatelji kroz koju djeca uzrasta 9-11 godina uče da koriste internet bezbjedno.
Istraživanje UNICEF-a, sprovedeno u okviru kampanje Zaustavimo nasilje online, pokazalo je da 79% djece uzrasta od 9 do 11 godina koristi internet i najčešće mu pristupa preko pametnog telefona. Djeca ovog uzrasta imaju najslabije digitalne vještine i najviše potrebe za podrškom. Naime, polovina ih je izjavila da se ne osjeća bezbjedno na internetu i da ne zna šta da radi kada se neko na internetu prema njima ponaša na način koji im se ne svidja. Stoga je za njih, uz podršku UNICEF-a, razvijena aplikacija NETprijatelji.
Ona je razvijena u saradnji sa djecom, roditeljima, ambasadorom dobre volje UNICEF-a Crne Gore Antonijem Pušićem poznatijim kao Rambo Amadeus, muzičkim autorom Vladom Marašem, Studijom za interaktivni dizajn Fleka i ekpertima iz oblasti razvoja djece, interneta i nasilja.
Aplikacija sadrži edukativnu igricu koja vodi djecu kroz realne životne scenarije i uči ih da prepoznaju, spriječe, zaustave i prijave nasilje na internetu.
Svrha aplikacije NETprijatelji je da podigne svijest djece uzrasta 9-11 godina i njihovih roditelja o tome kako da odgovorno i pametno koriste internet, kao i da im pomogne da se upoznaju sa različitim oblicima online nasilja, mjerama bezbjednosti i načinima na koji mogu prijaviti nasilje.
Jedna trećina djece ovog uzrasta kaže da zna više o internetu od svojih roditelja. Štaviše, 1 od 5 kaže da roditelji sa njima ne razgovaraju o tome šta da rade kada im se nešto uznemiravajuće desi na internetu.
“Svaki roditelj, bez obzira na digitalne vještine koje posjeduje, može koristiti ovu aplikaciju za razgovor sa djetetom i pružanje podrške da ono nauči kako da bude bezbjedno i online i offline,“ ističe šef predstavništva UNICEF-a za Crnu Goru Bendžamin Perks.
Štaviše, aplikacija NETprijatelji može se koristiti i kao inovacija u školama i tako pomoći svakom nastavniku, bez obzira na njegove digitalne vještine, da promoviše kulturu nenasilja i nauči djecu kako da budu bezbjedna u digitalnom društvu 21. vijeka.
„Nadamo se da će i roditelji i nastavnici, zajedno sa djecom, koristiti ovu aplikaciju da osiguraju svakom djetetu u Crnoj Gori bezbjedno djetinjstvo“ zaključuje Perks.
Direktorica Direktorata za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje i obrazovanje lica sa posebnim potrebama Arijana Nikolić rekla je aplikacija NETprijatelji napravljena na zabavan i prijemčiv način, što je od velike važnosti s obzirom na to da je namijenjena djeci uzrasta od devet godina i dodala da je cilj aplikacije da ih od najranijeg doba nauči bezbjednom korišćenju društvenih mreža.
Nikolić je rekla da je Kampanja Zaustavimo nasilje online od velike važnosti za podizanje svijesti kako djece, tako i roditelja o značaju sigurnog i odgovornog korišćenja interneta kao i da će Ministarstvo prosvjete dati punu podršku UNICEF-u u promociji ove aplikacije u školama.
Prema istraživanju UNICEF-a, svako deseto dijete uzrasta 9-11 godina kaže da je imalo uznemiravajuće iskustvo na internetu. Djeca u tim slučajevima najčešće zatvore prozor ili aplikaciju, a samo 2% prijavi nasilje. Kroz aplikaciju NETprijatelji, djeca i roditelji će na jednostavan i brz način moći da prijave nasilje na internetu i time ga učine bezbjednijim okruženjem za sve.
Aplikacija NETprijatelji razvijena je u okviru kampanje UNICEF-a i Vlade Crne Gore Zaustavimo nasilje online. Ova crnogorska kampanja dio je istoimene globalne kampanje UNICEF-a, a sprovodi se u okviru globalne inicijative We Protect, pokrenute od strane Vlade Velike Britanije kako bi se kroz UNICEF-ove programe u 17 zemalja adresirao problem seksualne eskploatacije djece preko interneta.
Demo aplikacije NETprijatelji dostupan je na linku https://www.youtube.com/watch?v=sPqhm-q-UMU
Ako imate iPhone, aplikaciju NET prijatelji možete skinuti sa ovog linka http://www.apple.com/itunes/download/
Ako imate Android telefon, aplikaciju NET prijatelji možete skinuti sa ovog linka https://play.google.com/store/apps/details?id=org.unicef.is
IZJAVA Ariajne Nikolić Vučinić: Arijana Nikolić - Vučinić - predstavljanje aplikacije NETprijatelji