Povodom obilježavanja Evropske nedjelje svjesnosti o antibioticima, Ministarstvo zdravlja u saradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom, organizovalo je danas seminar na temu “Antibiotici – dragocjeno nasljeđe za buduće generacije” u amfiteatru Instituta za javno zdravlje Crne Gore. U uvodnom djelu seminara govorili su dr Mira Jovanovski Dašić, generalna direktorica Direktorata za biomedicinu u Ministarstvu zdravlja, doc.dr Boban Mugoša, direktor Instituta za javno zdravlje i Mina Brajović, šefica Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije, dok su u tematskom dijelu govorili stručnjaci iz Instituta za javno zdravlje, Agencije za ljekove i medicinska sredstva, sa Medicinskog fakulteta i iz zdravstvenih ustanova.
GOVOR GENERALNE DIREKTORICE DIREKTORATA ZA BIOMEDICINU U MINISTARSTVU ZDRAVLJA, DR MIRE JOVANOVSKI-DAŠIĆ NA SEMINARU POVODOM OBILJEŽAVANJA EVROPSKE NEDJELJE SVJESNOSTI O ANTIBIOTICIMA:
Uvažene dame i gospodo, poštovane koleginice i kolege, predstavnici medija,
Želim da vas srdačno pozdravim ispred Ministarstva zdravlja Crne Gore i u svoje lično ime, povodom edukativnog seminara na temu: “Antibiotici – dragocjeno nasljeđe za buduće naraštaje”, koji se održava u okviru Evropske nedelje svjesnosti o antibioticima.
Savremeni svijet je izložen mnogim prijetnjama, a jedna od njih je svakako rezistencija bakterija na antibiotike. Podaci ukazuju da je antimikrobna rezistencija globalan prioritetan javno-zdravstveni problem i Ministarstvo zdravlja Crne Gore, poštujući i slijedeći preporuke i savjete međunarodnih institucija, prije svega Svjetske zdravstvene organizacije, a onda i Evropskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti, postavilo je strateške ciljeve u oblasti rezistencije na antibiotike.
Nacionalna strategija za kontrolu rezistencije bakterija na antibiotike 2012 - 2016, donesena je 2012. Godine, a 2016. godine revidirana Nacionalna strategija za kontrolu rezistencije bakterija na antibiotike 2017-2021. godine. Uz to je 2011. godine osnovana Nacionalna interdisciplinarna komisija za kontrolu rezistencije na antibiotike (NIKRA), koja okuplja stručnjake različitih profila i koja radi na savladavanju problema rezistencije na antimikrobna sredstva. Ministarstvo zdravlja je pojačalo i kontrolu primjene pozitivnih zakonskih propisa kojima se kontroliše izdavanje ljekova, a pogotovo antibiotika bez recepta, što već daje dobre rezultate. Nacionalna interdisciplinarna komisija za kontrolu rezistencije na antibiotike (NIKRA), Ministarstvu zdravlja daje inpute za razne aktivnosti koje u zdravstvenom sistemu i šire treba preduzeti kako bi se rezistencija dovela pod kontrolu, a uz puno truda i malo sreće počela i suzbijati.
Cilj sastanaka o antimikrobnoj rezistenciji, koje Ministarstvo zdravlja uz podršku NIKRE (Nacionalne interdisciplinarne komisije za kontrolu rezistencije na antibiotike), u kontinuitetu sprovodi, je postizanje adekvatne obaviještenosti i bolje edukacije stručnih lica o antimikrobnoj rezistenciji kao i pronalaženje adekvatnih rješenja za ovaj složeni problem. Takodje, ovi skupovi upozoravaju širu javnost na opasnost od prekomjerne upotrebe antibiotika, pogotovo za bolesti na koje antibiotici ne djeluju, jer to može dovesti do otpornosti bakterija na antibiotike i njihovog prestanka delovanja.
Danas ćemo imati priliku da vidimo i spot ECDC Evropskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti koji na slikovit način upravo ukazuje da antibiotici služe liječenju bakterijskih bolesti a da nisu djelotvorni protiv bolesti koje uzrokuju virusi. Treba istaći značaj odgovornog uzimanja antibiotika i iskorjenjivanje navike njihovog nepotrebnog korišćenja imajući u vidu da je naše stanovništvo sklono samoliječenju i samoinicijativnom upotrebljavanju antibiotika. Pitanju antimikrobne rezistencije mora se pristupiti multisektorski. Na njemu moraju da rade: doktori, veterinari, farmaceuti, proizvođači hrane, ali i svaki pojedinac lično. Potrebna je i dobra informiranost cijele populacije na čemu NIKRA (Nacionalna interdisciplinarna komisija za kontrolu rezistencije na antibiotike) intenzivno radi. Samo takvim pristupom i kontinuiranom sprovodjenju navedenih aktivnosti možemo da učinimo da antibiotici i dalje budu efikasni u liječenju bakterijskih infekcija i sačuvamo ih za buduće generacije.
Želim uspješan rad i zahvaljujem na pažnji!