Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i NVO Centar za ženska prava organizovali su dvodvnevni Program obuke o nasilju u porodici i nasilju nad ženama za predstavnike pravosuđa, 2016. Program je organizovan uz podršku Vrhovnog suda Crne Gore, UNDP- a i UNICEF-a i uz podršku Centra za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu, koji je odobrio ovaj program i uvrstio ga u redovnu obuku predstavnika/ca pravosuđa.
U uvodnom djelu, načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Biljana Pejović je pozdravila učesnike/ce, naglasivši da je ljudski život neprikosnoven i da je zabranjeno svako nasilje prema čovjeku.
Prema njenim riječima činjenica je da ponašanje nasilnika nije izazvano spoljnim uticajima, već je uvijek izbor, na koji se nasilnik potpuno voljno odlučuje. Rodna neravnopravnost i nejednak položaj žena u odnosu na muškarce je faktor koji uzrokuje rodno zasnovano nasilje. Ovaj vid predstavlja oblik nasilja kojem su izložene uglavnom žene i djevojčice.
„U Crnoj Gori neophodno je preduzimati dalje strateške mjere za osiguranje prevencije nasilja, kako nasilja u porodici, tako i nasilja nad ženama, te obezbijediti kvalitetne, djelotvorne i kredibilne mehanizme zaštite žrtava nasilja i efikasnog gonjenja počinilaca. Važno je razgovarati o ovim društvenim problemima jer je razbijanje predrasuda ključno u pružanju adekvatne podrške i zaštite. Jedna od najčešćih predrasuda odnosi se na to da je sama žrtva kriva za situaciju u kojoj se našla.”
Nakon uvodnog obraćanja, načelnica Pejović je u ime Ministarstva za ljudska i manjinska prava i misije OESCE-a predstavila spot koji napravljen povodom kampanje 16 dana aktizma protiv borbe nasilja nad ženama, u cilju ukazivanja javnosti na ovaj fenomen.
Ovaj program se realizuje u okviru programa „Zaštita djece i žena od porodičnog nasilja –unaprijeđeni institucionalni odgoor“, koji se sprovodi u saradnji sa predstavništvom UNICEF-a u Crnoj Gori i uz finansijsku podršku EU. On je dio višegodišnje regionalne inicijative sa ciljem unaprjeđenja zaštite djece od nasilja i socijalne inkluzije djece sa smetnjama u razvoju, koja se implementira u partnerstvu između UNICEF-a, EU, i vlada sedam zemalja u procesu pridruživanja EU. Dio programa finansijski podržava i Kancelarija UNDP u Crnoj Gori.
Cilj programa je da podrži proces uspostavljanja održivog i efikasnog sistema zaštite i podrške žrtvama nasilja u porodici i nasilja nad ženama kroz podršku pravosudnim institucijama u primjeni međunarodnih standarda i nacionalnog zakonodavstva u ovoj oblasti. Fokus programa je na primjeni Konvencije Savjeta Evrope o sprječavanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija), kao najsveobuhvatnijem i pravno obavezujućem međunarodnom dokumentu u oblasti nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
Radionicu će između ostalih, voditi i ekspertkinja iz Hrvatske g-đa Branka Žigante – Živković, sutkinja Visokog prekršajnog suda u Zagrebu i predsjednica Nacionalnog savjeta za nasilje u porodici Republike Hrvatske.
Tokom dvodnevnog seminara, učesnici/e će biti u prilici da se upoznaju sa oblicima, dinamikom i posljedicama nasilja u porodici, da upotpune znanje o obavezama države i državnih organa u skladu sa ratifikovanim međunarodnim dokumentima i nacionalnim zakonodavstvom, kao i da stečena znanja predstave kroz praktičan rad u manjim grupama – analizom slučajeva, nakon čega će uslijediti diskusija o najboljim praksama u postupanju institucija u slučajevima nasilja.
Po završetku obuke, učesnici/e će biti u stanju da bolje prepoznaju oblike, uzroke i posljedice nasilja u porodici i nasilja nad ženama, uključujući i djecu – svjedoke/inje nasilja, da efikasnije primjenjuju standarde propisane Istanbulskom konvencijom i zakonske odredbe koje se odnose na postupak i rokove za odlučivanje o zahtjevima za izdavanje mjera za zaštitu od nasilja i da efikasnije prevazilaze probleme u praksi.
Radionica je i dio aktivnosti predviđenih Akcionim planom za pregovaračko poglavlje 23- Pravosuđe i temeljna prava.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava