Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Crna Gora posvećena principima Arhuske konvencije

Objavljeno: 2016-11-29 21:25:02 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Crna Gora posvećena je principima Arhuske konvencije, a posebnu pažnju bazira na održivom razvoju i očuvanju životne sredine, što predstavlja jedan od neophodnih uslova u procesu evropskih integracija, ocijenjeno je danas na javnoj tribini u okviru Javne rasprave o Predlogu trećeg nacionalnog izvještaja o sprovođenju Arhuske konvencije koja je održana u Ministarstvu održivog razvoja i turizma. Naime, Izvještaj je pripremljen u skladu sa obavezama koje naša zemlja ima kao članica Konvencije i obuhvata podatke o implementaciji Arhuske konvencije u Crnoj Gori za period 2014-septembar 2016. godine.

Ivana Vojinović, generalna direktorica Direktorata za životnu sredinu prisutne je upoznala da su za izradu izvještaja korišćeni različiti materijali kao što su: važeći propisi Crne Gore ne samo iz oblasti životne sredine, već i iz drugih oblasti (planiranje i izgradnja, energetika, poljoprivreda, saobraćaj, turizam, itd.), prilozi i mišljenja nadležnih organa i organizacija, razni strateški dokumenti, izvještaji o radu nadležnih organa i institucija i dr. Ona je istakla da je za sprovođenje tri stuba Arhuske konvencije naročito bitna uloga Arhus centara, kao važnog mehanizma za njenu implementaciju.

Dušan Raspopović, pomoćnik direktora Agencije za zaštitu životne sredine se prilikom svog izlaganja posebno osvrnuo na aktivnosti Arhus centara, koji će i u budućem periodu značajno doprinijeti još boljoj implementaciji ove konvencije u Crnoj Gori.

Kako je istaknuto, u Agenciji za zaštitu životne sredine u toku je sprovođenje projekta „Uspostavljanje i razvoj Informacionog sistema životne sredine” koji se finansira iz sredstava IPA fondova. Krajnji cilj ovog projekta jeste uspostavljanje uslova za nesmetani protok podataka, odnosno obezbjeđivanje preciznih, pouzdanih i blagovremenih informacija o životnoj sredini cjelokupnoj javnosti.

Na javnoj raspravi bilo je riječi i o sadržaju i zahtjevima Arhuske konvencije koji se tiču pristupa informacija, učešću javnosti u odlučivanju i pristupa pravosuđa u oblasti životne sredine, ulozi mreže Arhus centara Crne Gore, kao i o načinima i iskustvima primjene Arhuske konvencije na državnom i lokalnom nivou. Predlog Izvještaja je od strane učesnika ocijenjen kvalitetnim, uz sugestije predstavnika NVO sektora da se dopune određeni članovi koji se odnose na praktičnu primjenu i prepreke u sprovođenju.

Javnoj raspravi su pored predstavnika Ministarstva održivog razvoja i turizma prisustvovali i predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine (Arhus centara Podgorica i Berane), predstavnici NVO „Ozon“ Nikšić, NVO „Breznica“ Pljevlja, NVO „Centar za razvoj Durmitora“, predstavnik Misije OEBS-a u Crnoj Gori, kao i predstavnici medija.

Javna rasprava počela je 1.11.2016.godine i trajaće do 12. decembra 2016. godine.

Video materijal možete naći na http://www.infobiro.tv