Ministar Zenka naglasio je značaj ovakvih tematskih skupova iz razloga što je nasilje prepoznato u svakom društvu, pa i našem, kao jedan od najnegativnijih društvenih fenomena.
On je istakao značaj tretiranja ovog problema kroz multidisciplinaran pristup, jer se jedino sistematskim rješavanjem problema i udruženim snagama sa svih društvenih nivoa i aspekata, može očekivati uspjeh u suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
Ovaj događaj dio je projekta koji se bavi zaštitom od rodno zasnovanog nasilja kao uslova demokratije i vladavine prava. Tim povodom, ministar je govorio o preduslovima za pojavu rodno zasnovanog nasilja gdje su, kao takvi, u najvećoj mjeri prepoznati rodna neravnopravnost odnosno nejednak položaj žena u odnosu na muškarce u društvu.
Iz tog razloga, prema riječima ministra, veoma je bitno podizati svijest društva o neophodnosti borbe protiv nasilja nad ženama, koja je predmet niza reformi u zakonodavstvu, obrazovanju i sistemu zdravstvene zaštite. Govoreći o ovoj temi, ministar Zenka je rekao da je nasilničko ponašanje uvijek izbor, te da isto niko ne treba da trpi, niti krije, i da žena najčešće ostaje sa nasilnikom zato što brine za svoju djecu, i zato što je vođena strahom.
Ministar je konstatovao da je u Crnoj Gori stvoren kvalitetan zakonodavni i institucionalni okvir u prevenciji i sprječavanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici, i izrazio očekivanje da će, udruženim naporima i sprovođenjem domaćih i međunarodnih standarda, u budućem periodu, ova pojava sve manje biti prisutna u našem društvu.
Konferencija je organizovana u sklopu aktuelne globalne kampanje za borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, od strane SOS telefona za žene i djecu žrtve nasilja iz Podgorice, Berana i Ulcinja, uz podršku I I finansiranje Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava